gegužį gavome 30 € Jūsų paramos
ŽVILGSNIS Į TAI, KAS ŠALIES ŽINIASKLAIDOJE DAŽNIAUSIAI LIEKA ŠEŠĖLYJE!
Naujienų paieška:    

Naujienos

ACHEMIEČIAI TURI NAUJĄ KOLEKTYVINĘ SUTARTĮ

2015-02-10

AB „Achema“ vasario 5 d. įvykusioje darbuotojų konferencijoje pasirašyta nauja kolektyvinė sutartis, kuri galios vienerius metus. Derybas dėl jos dvi bendrovėje veikiančios profesinės sąjungos su administracija pradėjo 2014 m. gegužės mėnesį, o įmonės valdyba projektą aprobavo tik šiemet.

Pasak Achemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko Dainiaus Šlepečio (nuotr. kairėje), kuriam tai buvo pirmosios derybos, jos tikrai nepasirodė lengvos: kai kurių sutarties punktų svarstymas buvo atidėtas net po penkis kartus. Jam antrino ir AB „Achema“ darbininkų sąjungos vadovas Egidijus Budnikas (nuotr. dešinėje), kuris, be kita ko, pasidžiaugė, jog po sunkių derybų nuo 2014 metų spalio 1 d. padaryta pakeitimų, dėl kurių darbuotojų atlyginimai išaugo vidutiniškai 10 proc.

Bendrovės generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas (nuotr. centre) teigė nemanantis, kad užsitęsusios derybos yra blogai, nes ekonominė situacija nuolat keitėsi ir dargi į gerąją pusę, todėl ir susitarti dėl kai kurių dalykų buvę lengviau.

Toliau - spausk antraštę.

 

VIENIJASI KONCERNO „ACHEMOS GRUPĖ“ PROFSĄJUNGOS (5)

2015-02-09

UAB Koncernui „Achemos grupė“ priklausančių įmonių profesinės sąjungos sutarė sudaryti jungtinės veiklos sutartį, keistis patirtimi, dalintis kolektyvinių sutarčių projektais, derybų rezultatais ir kt. pasiekimais, koordinuoti savo veiklą keliant reikalavimus darbdaviams, o esant reikalui, kartu rengti akcijas.

Sausio 29 d. Jonavoje susitikę aštuonių koncerno įmonių profesinių sąjungų atstovai pristatė savo organizacijų patirtį, aptarė iškylančias problemas, diskutavo apie narystės plėtrą, dalijosi mintimis, kaip suaktyvinti profsąjunginį judėjimą.

Pasirašius jungtinės veiklos sutartį bei suderinus pagrindinius derybinius klausimus profsąjungos sieks susitikti su koncerno vadovybe ir valdybos nariais.

Toliau - spausk natraštę...

 

GRAIKIJOS ATVEJIS – ŠANSAS VISAI EUROPAI (10)

2015-02-06

Komentuodama Graikijos rinkimų rezultatus ir naująją vyriausybę Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinė sekretorė Bernadetė Segol (Bernadette Ségol) po ETUC valdybos susitikimo su nacionalinių profesinių sąjungų lyderiais teigė, jog situacija Graikijoje – tai šansas ne tik Graikijai, bet ir visai Europai. „Tai galimybė iš naujo įvertinti nuo krizės laikų įgyvendinamą ekonominę bei socialinę politiką ir žengti nauju keliu“, - teigiama vasario 5 d. išplatintame ETUC pranešime spaudai.

Tą pačią dieną Atėnuose tūkstančiai žmonių susirinko (nuotr.) prie parlamento palaikyti naujai išrinktos valdžios. Partijos „Syriza“ sudaryta vyriausybė siekia naujų derybų dėl šalies tarptautinės skolos. Pažymėtina, kad mitinge visai nebuvo policijos, o susirinkusieji pirmą kartą galėjo pasiekti laiptus į Graikijos parlamentą, kurį anksčiau juosė geležies tvora, pašalinta naujosios vyriausybės.

Toliau - spausk antraštę...

 

NESAUGUS DARBAS ŽADA NE MAŽIAU AUKŲ IR ŠIEMET

2015-02-04

2014 m. buvo gauti pranešimai apie 60 (be eismo įvykių sauskeliuose – 51) įvykių darbe, dėl kurių darbuotojai mirė (toliau – mirtinas nelaimingas atsitikimas darbe) ir 114 (be eismo įvykių sauskeliuose – 106) – apie įvykius darbe, dėl kurių buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai (toliau – sunkus nelaimingas atsitikimas darbe), praneša Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Per 2013 m. įvyko atitinkamai 60 ir 149 (be eismo įvykių – 52 ir 127) mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe. Mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius 2014 m. liko toks, kaip ir 2013 m., o sunkių nelaimingų atsitikimų darbe skaičius sumažėjo nuo 149 (2013 m.) iki 114 (2014 m.), t. y. 35 atvejais, arba 23 proc.

Taigi, nepaisant darbo inspektorių ir profsąjungų pastangų , Lietuvoje darbas lieka „stabiliai“ nesaugus: per mėnesį - vidutiniškai penkios žūtys. 2015 metai startavo irgi neatsilikdami nuo šio tragiško "grafiko": sausio mėnesį VDI gavo 5 pranešimus apie "mirtinus nelaimingus atsitikimus".

Sausio 30 d. Bendorėlių kotedžo statybvietėje (Vilniaus rajonas) nuo neaptvertos perdangos plokštės iš trečio pastato aukšto į pirmą nukrito ir žuvo UAB „Elektros idėjos“ 58 metų montuotojas.

Išsamiau - paspaudus antraštę... 

 

„LIFOSA” – GERA IŠIMTIS, TAČIAU...

2015-02-03

Naftininkų profesinė sąjunga įsisuko į kolektyvinių derybų maratoną, AB „Achema“ profsąjungoms taip pat tik po aštuonių mėnesių intensyvių derybų pavyko parengti bendrovės kolektyvinės sutarties projektą. Kuo toliau, tuo sunkiau yra susiderėti dėl daugelio darbuotojams palankių punktų: jaučiamas vis didesnis pramonės objektų savininkų spaudimas, jau antri metai Premjeras verslui žada „laisvesnius“ darbo santykius. Kartais pasigirsta abejonių dėl kolektyvinių sutarčių ir net profesinių sąjungų reikalingumo.

Tokią nerimo kupiną informaciją skaitome naujajame "Profsąjungų žinių" numeryje (laikraščio leidėjai - Achemos ir Naftininkų profesinės sąjungos). Tačiau tame pačiame numeryje - ir optimistine gaida išsiskiriantis straipsnis, pavadintas: „Lifosa“ – gera išimtis?

Nepaisant to, darbuotojai neramiai laukia Darbo kodekso liberalizavimo. Profsąjungos pirmininko Antano Lazdausko (nuotr.) žodžiais, „žmonės labai jaudinasi dėl ateities, - ne kiek dėl savo, kiek dėl artimųjų, kurie dirba ne tokiomis geromis sąlygomis. Dėl to stipriname ir savo profsąjungą, bet kovai ne su administracija, o su aukščiausia respublikos valdžia. Pastaruoju metu daugėja narių, darbuotojai supranta, kad reikia matyti ir visą šalies kontekstą, reikia remti centrines profsąjungas nacionalinėse derybose“, - kalbėjo "Profsąjungų žinioms" pirmininkas. 

Išsamiau - paspaudus antraštę...


KOLEKTYVINĖS NEVYKDŽIUSIAI ĮMONEI ĮSIPAREIGOJIMUS PRIMINĖ TEISMAS (1)

2015-02-02

2014 m. gruodžio mėn. Vilniaus apygardos teismas atmetė UAB „Vilniaus viešasis transportas“ apeliaciją ir be pakeitimų paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, pagal kurį 14 įmonėje dirbančių darbuotojų, Viešojo transporto nepriklausomos profesinė sąjungos narių, priteista išmokėti papildomas išmokas. Tai – darbo užmokesčio indeksavimas (nuo 2008 m.), išmokos už parduotus vienkartinius važiavimo bilietus (vairuotojams), delspinigiai, t.y. viskas, ką buvo skolinga įmonė, nevykdžiusi kai kurių kolektyvinės sutarties nuostatų.

Bendra šiems asmenims priteista suma sudaro daugiau kaip 35 tūkst. eurų (daugiau kaip 120 tūkst. litų). Teismo nutarties dar laukia kiti profsąjungos nariai (36 asmenys), kurie ieškinį teismui yra patiekę 2014 m. pradžioje.

Toliau – spausk antraštę...

 

IŠ UŽSIENIO

2015-02-01

ESTIJA. Po ilgų ir sunkių derybų su transporto firma GoBus profesinė sąjunga pasiekė susitarimą, pagal kurį autobusų vairuotojams bus pakelti atlyginimai, padaugės socialinių garantijų. Nuo vasario firmos vairuotojo valandos atlyginimas bus ne mažesnis kaip 3,3 euro, mėnesio alga - 810 eurų.

Pranešama, jog susiderėti pavyko tik po to, kai praėjusią savaitę vairuotojai pradėjo svarstyti streiko galimybę.

LATVIJA. Sausio 28 d. Strasbūre, prie Europos Parlamento (EP) būstinės, Latvijos profesinių sąjungų centras LABA surengė protesto akciją, kurią pritaikė ir prie Latvijos pirmininkavimo ES Tarybai "sezono". Tikslas - atkreipti EP ir žiniasklaidos dėmesį, į socialinę neteisybę šalyje, kuri dabar pirmininkauja ES Tarybai.

Pasak LABA lyderio Raimonds Gailis, Latvijos valstybininkai platiną melagingą informaciją apie tariamus Latvijos ekonominius ir socialinius pasiekimus. Esą kuriama tariama Latvijos "sėkmės istorija", kai tuo tarpu Latvija jau prarado apie 300 tūkstančių gyventojų. Į šį skaičių įeiną ne tik "ekonominiai emigrantai" ir jų vaikai, jau gimę užsienyje, bet ir tie, kurie dėl socialinių priežasčių žuvo ar nusižudė pačioje Latvijoje.

Profsąjungų vadovas atkreipė dėmesį į "demografinę katastrofą", už kurią, jo nuomone, atsakingi politikai. Apie ją kalbama ir atitinkamame laiške EP prezidentui Martinui Šulcui, kurį profsąjungininkai vadina "tikru šoko terapijos įkvėpėju"

UKRAINA. Sausio 29 d. Kijevo centre, Kreščiatike, prie energetikos ir anglies pramonės ministerijos, tęsėsi kalnakasybos darbuotojų protesto akcija. Manifestantų transparantuose deklaruojama: "Donbaso šachtininkai - prieš teisinį absurdą", "XXI amžiaus golodomor (tyčinis marinimas badu - red.)."

Šachtininkai nusiteikę labai karingai, tačiau profesinės sąjungos vadovai juos ragina: kol kas - jokių ekstremalių veiksmų, tik - "stuksenti šalmais".

Dalyviai savo ruožtu grasina: jei per dvi dienas valdžia neišspręs atlyginimų klausimo (esą prie "prie Janukovičiaus bent algas išmokėdavo"), pradėsią naudoti grindinio akmenis. Beje, pasak agentūros Itartass, jau įvyko susistumdymas su milicijos ir vidaus kariuomenės daliniais, kai protestuotojai bandė įsiveržti į ministerijos pastatą.

RUSIJA. Stambiausio Rusijos profesinių sąjungų susivienijimo - Rusijos nepriklausomų profesinių sąjungų federacijos (FNPR) vicepirmininkė Nina Kuzmina įspėja, kad daugiausiai po trijų mėnesių prasidės tekstilės ir visos lengvosios pramonės bankrotai ir masiniai darbuotojų atleidinėjimai.

"Prognozuojame: jeigu per artimiausią pusmetį pagrindinis dolerio kursas išliks tik tokio lygio, koks yra dabar, tai šakoje neišvengiamai "atsilaisvins" apie 70 tūkstančių darbuotojų", - pareiškė Tekstilės ir lengvosios pramonės darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Tatjana Sosina sausio 30 d. įvykusiame Rusijos trišalės socialinių darbo santykių komisijos posėdyje.

LENKIJA.  Sausio 21 d. pranešta, jog po dešimt dienų trukusių streikų šalies angliakasybos pramonėje valdžia patenkino darbuotojų reikalavimą neklausyti ES valdžios liepimo uždaryti keturias "nuostolingas" anglies šachtas, priklausančias koncernui "Anglies kompanijos" (Kompania Węglowa SA). Protesto akcijose dalyvavo per 2000 kalnakasių (kai kurie pasilikdami po pamainos šachtose).

Lenkijos valdžia dabar kalba ne apie šachtų uždarymą, o tik apie "restruktūrizavimą". O tiems, kurie vis dėlto praras darbą, valdžia žada įvairias lengvatas - išankstines pensijas, 24 mėnesių atlyginimų dydžio išeitines.

Radijas Svoboda, pranešdamas šias žinias, primena, kad šiemet įvyks Lenkijos prezidento ir Lenkijos parlamento rinkimai.

* *

PROFSĄJUNGŲ LYDERIAI – Į MERO POSTUS

2015-01-29

Kovo 1 d. įvyksiančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose kandidatais su įvairiomis partijomis įrašyta nemažai profesinių sąjungų atstovų. Na, o savivaldybių merais bandys tapti tik trys profsąjungininkai.

Į Kauno miesto mero postą politinė partija „Profesinių sąjungų centras“ iškėlė jos lyderį Kęstutį Juknį. Darbo partija Pasvalio rajone kandidatu į savivaldybės mero postą iškėlė Egidijų Lungį, kuris eina Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Pasvalio rajono susivienijimo pirmininko pareigas. Visagino profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Rimantas Kumpis kandidatuoja į mero postą Visagine. 

Daugiau - spausk antraštę!

 

SNIEGO SENIAI SIMBOLIZAVO TIRPSTANČIĄ ATEITĮ

2015-01-28

Praeitą savaitę vykusiame Pasaulio ekonomikos forume Davose neapsieita be protestų. Paskutinę forumo dieną, sausio 24 d., forumo dalyvius pasitiko 193 sniego seniai. Taip pasaulinės grupės „Action/2015“ aktyvistai siekė atkreipti dėmesį į skurdą, ekonominę nelygybę ir klimato kaitą, „kol dar neištirpo mūsų ateitis“. Maždaug vieno metro dydžio sniego senių buvo tiek, kiek pasaulyje yra valstybių.

Organizatoriai išreiškė viltį, kad politikos ir verslo lyderiai pripažins, jog šie metai yra tinkamiausias laikas stoti į kovą su skurdu, nelygybe ir klimato kaita. Juk Pasaulio ekonomikos forumo nariai esą jau seniai pripažino, kad jų tikslas kasmet yra „pagerinti pasaulio būklę“.

Toliau - spausk antraštę...

 

AK, TA REITINGŲ ŠVYTUOKLĖ... (2)

2015-01-27

2014 m. gruodžio 12-22 dienomis atliktų "Baltijos tyrimų" duomenimis, 42 procentai apklaustųjų piliečių pasitikėjo profesinėmis sąjungomis ir 38 proc. nepasitikėjo. Profesinių sąjungų įvaizdžiui gruodis buvo ženkliai palankesnis nei lapkritis. Palyginus su lapkričio 14-24 dienomis atlikta apklausa, per mėnesį net 5 procentais sumažėjo nepalankių ir 3 procentas padidėjo palankių vertinimų.

Tarp 21 į apklausos lentelę įtrauktos institucijos profsąjungos gruodį buvo 13-osios, kai lapkritį buvo tik 16-osios. Per mėnesį darbuotojų atstovės populiarumu aplenkė Valstybės kontrolę, STT, Vyriausybę ir dar penkias institucijas, įskaitant paskutinėje lentelės vietoje tradiciškai atsiduriantį Seimą.

Išsamiau - paspaudus antraštę...


LPSK ŠAKŲ ATASKAITOS VISUOMENEI IR SAVIŠKIAMS (1)

2015-01-25

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) viešųjų ryšių leidinyje "Lietuvos profsąjungos" (LP) pateikiamos daugumos konfederacijos sudėtyje esančių organizacijų pirmininkų metinės ataskaitos.

Nors profsąjungų vadovų pasakojimai  laisvo stiliaus, siejami su „naujametiniais“ linkėjimais, vis dėlto iš jų susikuria bendras LPSK organizacijų veiklos, bent pagrindinių tendencijų, vaizdas.

Leidinyje skelbiamų atsakymų "esenciją", kaip įprasta, stengtasi išsakyti straipsnių pavadinimais, pavyzdžiui: "Intensyvūs ir aktyvūs metai", „Mus apsaugos kolektyvinės sutartys","Stengėmės būti pažangūs ir aktyvūs". "Išmokome derinti interesus, apeiti ambicijas ir siekti bendro tikslo", „Proveržis“ ir pan.

O štai naujasis Nacionalinio teatro operos ir baleto teatro profesinės sąjungos pirmininkas Laimis Roslekas (LP nuotr.) didžiuojasi , jog „mūsų gretas papildė daug jaunų žmonių, tarsi paneigdami, jog profesinės sąjungos – vyresnių žmonių reikalas.“

Išsamiau - paspaudus antraštę...


DAVOSE PRIMINS APIE DARBUOTOJUS

2015-01-20

Vyriausybių ir verslo lyderiai jau keliauja į sausio 21 d. Davose prasidedantį pasaulio ekonomikos forumą, kuriame bus kalbama apie „naująjį pasaulio kontekstą“, tuo tarpu darbo žmonės jame ignoruojami.

„Pasaulio klestėjimas priklauso nuo darbuotojų, tačiau jie vis dar jaučiasi bejėgiai“, - sako Jyrki Raina (nuotr.), tarptautinės profsąjungos IndustriALL generalinis sekretorius, dalyvausiantis Davose Forumo susitikimuose.

Naujajame pasaulio kontekste darbo žmonės vis labiau atskiriami nuo verslo struktūrų ir korporacijų. Darbo užmokestis mažėja, o įmonių pelnai ir generalinių direktorių atlyginimai toliau sparčiai kyla. Tai kursto nepasitikėjimą daugianacionalinėmis kompanijomis ir vyriausybių galimybėmis jas kontroliuoti. „Šimtai milijonų žmonių vargsta gaudami skurdžius atlyginimus. Tai gali sukelti neramumus, kurie pakenks verslui“, - priduria J.Raina.

Toliau - spausk antraštę...

 

MAŽEIKIUOSE – VĖL ĮTAMPA

2015-01-19

Mažeikiuose nauja neramumų banga – naftos perdirbimo įmonei „Orlen Lietuva“ priklausančios UAB „Paslaugos tau“ darbuotojai mano, kad naftos perdirbimo gigantas mėgina tyliai numarinti jai priklausančias įmones. Darbuotojai sausio 14 d. surengė įspėjamąją akciją dėl nuolat blogėjančių darbo sąlygų ir užmokesčio mažėjimo. Jeigu nesikeis bendrovės vadovų pozicija, planuojamos ir didesnės akcijos.

Šios bendrovės darbuotojams atstovaujančios Naftininkų profesinės sąjungos pirmininkės Virginijos Vilimienės teigimu, atimdama užsakymus iš savo antrinių įmonių „Orlen Lietuva“ tęsia taupymo scenarijų.

Toliau - spausk antraštę...

 

AR ILGAI PAKAKS KANTRYBĖS KIEMSARGIAMS? (1)

2015-01-19

Minimalius atlyginimus uždirbantys Vilniaus gatves prižiūrintys kiemsargiai teigia algų nesilaukią nuo praėjusių metų lapkričio, todėl ketina skelbti streiką, jeigu jiems nebus išmokėtas darbo užmokestis, - praneša faktai.lt. - Negaudami atlyginimų ir nebegalėdami išmaitinti šeimų jie priversti imti greituosius kreditus ir klimpti į skolas.

Vilniaus meras Artūras Zuokas teigia, kad su kiemsargiais buvę atsiskaityta iki Kalėdų.Tuo tarpu Jungtinės komunalinio ūkio darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Renata Telinskytė merą kaltina melu. “Dar pasitikslinau pas vieną iš įmonių, kaip yra su atsiskaitymu. Buvo pasakyta, kad lapkričio mėnesį buvo padarytas paskutinis pavedimas. Tai yra tikrai nedidelė suma”, - teigė R. Telinskytė, pasak kurios, skolos kiemsargiams siekia 8,7 mln. eurų (30 mln. litų).

Išsamiau - paspaudus antraštę...KAI VYRIAUSYBĖ APSIEINA BE PROFSĄJUNGŲ (8)

2015-01-15

Sausio 14 d. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LSPK) surengė „spaudos pusryčius“. Žurnalistams buvo pristatyta LPSK pozicija dėl naujojo Darbo kodekso.

LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas stebėjosi pačiu „Darbo santykių ir valstybinio socialinio draudimo teisinio-administracinio modelio“ kūrimo procesu. Jo teigimu, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kaip užsakovė iškėlė mokslininkams, rengiantiems įstatymų projektus, uždavinius, kurie „mums nėra žinomi“.

Blogiausia, anot kalbėjusiųjų, kad naujasis Darbo kodeksas pristatomas atskiromis dalimis, todėl negalima susidaryti bendro jo vaizdo ir ne visada aišku, kas yra keičiama. Be to, panašu, svarstant Darbo kodekso projektą, bus apeinama Trišalė taryba.

Į klausimą, ar LPSK turi kokį nors veiksmų planą tuo atveju, jei į profsąjungų reikalavimus nebūtų reaguojama,  A. Černiauskas tiesaus atsakymo nedavė. Tuo tarpu LPSK valdybos ir tarybos narys Aleksandras Posochovas, atsakė, kad "žmonės jau dabar atitinkamai informuojami, šviečiami", - taigi ir rengiami išeiti į gatves, jeigu Vyriausybė pradėtų „buldozeriu stumti“ naująjį Darbo kodeksą.

Tą pačią dieną LPSK išplatino ir oficialų pareiškimą - reikalavimą , kad rengiamų dokumentų projektai „kuo skubiau” būtų pateikti socialiniams partneriams.

Išsamiau - paspaudus antraštę...


„SANDRAUGA“ MOKO KOLEGAS ETIKOS IR PILIETIŠKUMO (26)

2015-01-13

Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ išplatino pranešimą spaudai, kuriame „griežtai atsiriboja nuo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) sprendimo vykti į suvažiavimą Maskvoje bei smerkia jos nutarimą nepaisyti bendros Lietuvos ir Europos Sąjungos vykdomos politikos Rusijos atžvilgiu“.

LPSK priėmė Rusijos nepriklausomų profesinių sąjungų federacijos (FNPR) kvietimą ir delegavo pirmininką Artūrą Černiauską į vasario 7-9 dienomis vyksiantį eilinį IX suvažiavimą Sočyje. Tuo tarpu „Sandraugos“ pirmininkas Kęstutis Juknis, cituojamas pranešime spaudai, sako: „Toks sprendimas meta šešėlį visam profsąjunginiam judėjimui Lietuvoje ir diskredituoja laisvų, europietiškų profesinių sąjungų reputaciją, bei pilietišką veiklą šalies viduje“.

Beje, „Sandraugos“ pagrindu sukurta politinė partija „Profesinių sąjungų centras“, kuriai taip pat vadovauja K. Juknis, dalyvauja savivaldybių rinkimuose Kauno mieste ir rajone. Partijos lyderis pretenduoja tapti Kauno miesto meru.

Toliau - spausk antraštę...

 

IŠ UŽSIENIO

2015-01-10

Suomija. Sausio 8 d. šalies vyriausybė ratifikavo Tarptautinės darbo organizacijos (ILO) konvenciją Nr.189 dėl namų darbininkių (-kų) oraus darbo garantijų. Suomija tapo 17-oji ILO organizacijos narė ir 5-oji Europos valstybė, ratifikavusi šį svarbų dokumentą, kuris turi padėti pagerinti dešimčių milijonų namų darbuotojų darbo sąlygas pasaulyje.

Lenkija. Ketvirta diena tęsiasi Brzeszcze šachtos darbininkų streikas. Per 200 kalnakasių atsisakė pasikelti iš šachtos pasibaigus pamainai. Protestuojama prieš ketinimus jų darbovietę likviduoti. Šachtą numatoma uždaryti pagal vyriausybės vykdomą "Anglies kompanijos" (Kompania Węglowa SA) uždarymo programą. Restruktūrizuotii Brzeszcze šachtą reikalauja Europos Sąjungos valdžia.

JAV. Kompanija Coca Cola paskelbė, kad atleis apie 1600–1800 „baltųjų apykaklių" (fizinio darbo nedirbančių tarnautojų - red.) dėl sumažėjusio produkcijos pardavimo. Kaip pranešė The Wall Street Journal, jau siuntinėjami įspėjimo lapeliai. Apie 500 darbuotojų bus atleista Atlantoje, kur yra centrinė Coca Cola būstinė. Grupinis darbuotojų atleidimas yra dalis dar praėjusių metų lapkritį deklaruoto projekto sumažinti trimis milijardais dolerių kompanijos išlaidas.

Kazachstanas. Sausio 8 d. tapo žinoma, jog streikuoja šalies naftininkai, dirbantys Kalamkas jūros (150 km nuo Buzači pusiasalio) naftos gavybos įmonėje, priklausančioje KazmunaiGaz kompanijai. Kaip praneša Trend, į streikuojančią įmonę išvyko visa kompanijos vadovybė aiškintis streiko priežasčių.

Italija. Nacionalinio statistikos instituto duomenimis, oficialusis nedarbo lygis šalyje pasiekė 13,4 proc. Tai "absoliutus nedarbo rekordas" visais laikais, kai moksliniais metodai Italijoje fiksuojami nedarbo duomenys. Greta oficialiųjų duomenų, analitikai skelbia ir realius, kurie, jų teigimu, siekia 15-17 proc. Ligšiolinis nedarbo rekordas Italijoje buvo užfiksuotas 1977 metais.

Brazilija. Koncerno Volkswagen Brazilijos įmonių darbuotojai paskelbė streiką protestuodami dėl 800 savo kolegų atleidimo. Kaip praneša São Bernardo do Campo (São Paulo valstija) metalo apdirbimo profesinė sąjunga, streiką palaiko 7 tūkstančiai São Paulo mieste esančios įmonės darbuotojų. Pranešama, kad dėl streiko visiškai sustojo konvejeris įmonėje, gaminančioje mažuosius automobilius.

* *


EUROPIEČIAI PRIEŠINASI TTIP (4)

2015-01-07

Europoje įsibėgėjo diskusija dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (angl. TTIP). Derybos tarp JAV ir Europos Sąjungos dėl šio dokumento prasidėjo 2013 m. vasarą, juo siekiama suaktyvinti ekonominį bendradarbiavimą tarp dviejų kontinentų.

Europos nevyriausybinės organizacijos skambina pavojaus varpais: už uždarų durų vykstančių derybų rezultatas greičiausiai bus palankus tik stambiesiems koncernams, o viešasis interesas gali labai nukentėti.

Praeitų metų vasarą iniciatyvinė grupė kreipėsi į Europos Komisiją ketindama registruoti Europos piliečių iniciatyvą (EPI) ir pradėti rinkti parašus prieš TTIP, tačiau EK šios iniciatyvos neregistravo. Šiuo metu savarankiškai suorganizuota EPI, kurią remia virš 300 Europos organizacijų, renka parašus be Briuselio leidimo, peticiją jau pasirašė virš milijono žmonių.

Pasirašyti peticiją.

Toliau - spausk antraštę!

 

NAUJAMETINĘ PANEVĖŽIEČIŲ NUOTAIKĄ TEMDĖ TRAGEDIJA

2015-01-05
2014 m. gruodžio 31 d., iki Naujųjų metų likus kelioms valandoms, Panevėžį sudrebino galingas sprogimas, nusinešęs dviejų žmonių gyvybes. Žuvo Panevėžio butų ūkio darbuotojai – 52-ejų santechniku-vairuotoju dirbęs Rimantas V. ir 70-metis suvirintojas-santechnikas Petras D.  Sprogimas nugriaudėjo tada, kai du Panevėžio butų ūkio darbuotojai ruošėsi vykti į iškvietimą.
Abu vyrai Panevėžio butų ūkyje dirbo apie du dešimtmečius.
Spėjama, kad sprogimas galėjo įvykti dėl nesandarių balionų, naudojamų virinimo darbams.
Preliminariais PN skaičiavimais (remiantis Valstybinės darbo inspekcijos skelbtais pranešimais), 2014 metais darbe žuvo 21 žmogus.

Išsamiau - paspaudus antraštę...SIŪLOMAS NAUJAS SOCIALINĖS PARTNERYSTĖS MODELIS (7)

2014-12-29

Ekspertų rengiamame naujajame Darbo kodekse siūloma keisti kolektyvinius darbo santykius. Šią dalį kūrusios Vilniaus universiteto docentės Daivos Petrylaitės teigimu, tai – etaloninis socialinės partnerystės modelis.

Veikianti Trišalė taryba esą nebetenkina daugelio verslo asociacijų, kurios nedalyvauja trišalės tarybos veikloje, bei kitų nevyriausybinių organizacijų, kurios apskritai nėra atstovaujamos trišalėje taryboje. Siūloma nacionalinę darbo ir socialinių reikalų tarybą – nacionalinį socialinių partnerių forumą – sudaryti iš 15 narių: po 5 narius nacionaliniai socialiniai partneriai ir 5 nepriklausomi ekspertai, kuriuos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikimu skirtų Vyriausybė.

Toliau - spausk antraštę!

 

SU SAULĖS GRĄŽA, SU ŽIEMOS ŠVENTĖMIS! (2)

2014-12-25

Nuo gruodžio 25-osios saulė vėl ima kopti aukštyn į dangaus skliautą. Tas saulės virsmo taškas vadinamas saulės grąža. Kaip tik tuo metu švenčiame vieną didžiausių metų švenčių – Kalėdas.

O lygiai po savaitės - Naujieji metai.

2015-ieji prasideda lito laidotuvėmis ir naujos valiutos įvedimu, toliau lydimi nerimo dėl  galimų išorinių grėsmių Lietuvai.  Nepasiduokime piktavalių eskaluojamai baimei ir tikėkime: išliksime, kaip ir iki šiol išlikome!

Švenčių ir saulės grąžos  proga Profsąjungų naujienos dėkoja savo nuolatiniams skaitytojams už dėmesį mūsų savanoriškai  žurnalistinei veiklai - naujienų portalui PN.

Ypač esame dėkingi mus 2014-aisias rėmusioms profesinėms sąjungoms ir jų vadovams, be kurių materialinio ir moralinio palaikymo jau šešeri metai gyvuojančio tinklalapio leidimas nebūtų įmanomas.

Kartu su ilgamečiu mūsų bendradarbiu dailininku Rimantu Dovydėnu linkime visiems visiems visiems šventinės nuotaikos, optmizmo, kūrybinės sėkmės!

PN redaktoriai

* *

TIPIŠKIAUSIA TRAGEDIJŲ PRIEŽASTIS – KRITIMAS IŠ AUKŠČIO

2014-12-22

Gruodžio 18 d. Trakų r., Sausių kaime, bendrovės patalpose, darbo metu žuvo jaunas darbuotojas - 23 metų Marius T. Nelaimė įvyko jam nukritus iš 7,6 metro aukščio nuo keltuvo šakių, kai nuslydo metalinis apsauginis lopšys. Pasak artimųjų, Mantas niekada nevartodavo alkoholio, todėl ir nelaimės metu neabejotinai buvęs blaivus.

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) pranešimais, šiemet tik viena - ankstesnioji - savaitė apsiėjo be mirčių ir sužalojimų, - per spalį ir lapkritį darbe žuvo dar keturi žmonės.

VDI pateiktos analizės duomenimis, kone trečdalį tiek mirtinų, tiek sunkių sužalojimų darbe darbuotojai patyrė dėl instrukcijų nevykdymo; netinkamas darbų organizavimas lėmė 16 proc. žūčių darbe, o dėl to, kad darbo priemonės neatitiko reikalavimų, dirbantieji neteko gyvybės 11 proc. atvejų. Dažniausiai darbuotojus mirtinai sužalojo iš aukščio nukritę ar nuvirtę daiktai bei kroviniai, kelių transporto priemonės, arba darbuotojai nukrito iš aukščio.

Išsamiau - paspaudus antraštę.


NAUJOJO DARBO KODEKSO PREMJERA – SAUSĮ (11)

2014-12-19

Baigiamas kurti naujasis Darbo kodeksas, kuriuo ketinama liberalizuoti darbo santykius, darbuotojų atstovams kelia daugiau klausimų nei atsakymų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikisi iš mokslininkų, kuriančių Lietuvos socialinį modelį (apimantį užimtumo didinimą, darbo santykių reglamentavimo tobulinimą ir socialinio draudimo tvarumą), visų teisės aktų projektų sulaukti iki metų pabaigos, o sausio-kovo mėn. jie būtų derinami su partneriais.

Nekantriai laukusieji informacijos apie naują Darbo kodeksą jos sulaukė gruodžio 10 d., kai konferencijoje buvo pristatyta „sukurto darbo santykių ir valstybinio socialinio draudimo teisinio-administracinio modelio ataskaita ir modelio rezultatai“. Tačiau visas dokumentas dar nėra paviešintas iki šiol, nors konferencijoje ne vienas mokslininkas užsiminė, jog ministerija jau yra gavusi nemažai teisės aktų projektų.

Toliau - spausk antraštę!

 

NESIDROVI „DRUMSTI” ŠVENČIŲ NUOTAIKOS (1)

2014-12-18

Gruodžio 17 d. Heathrow, Gatwick ir Mančesterio oro uostų (Didžioji Britanija) darbuotojų profesinė sąjunga  dauguma balsų priėmė sprendimą gruodžio 23 ir 24 dienomis streikuoti. Reikalavimas - pakelti atlyginimus.

Per Kalėdų ir Naujųjų metų atostogas ketina streikuoti ir Britanijos pašto darbuotojai, iš įvairių pašto skyrių surinkinėjantys grynuosius. Taip jie ketina paspausti administraciją, kuri nesileidžia į kompromisą ginče su profesine sąjunga Communication Workers Union (CWU) dėl atlygio už darbą ir galimų atleidimų. Paštininkai žada streikuoti gruodžio 23 d. ir 2015 m. sausio 2 d. 

Ketinimais streikuoti artėjančių švenčių bei atostogų nuotaiką  "drumsčia" ir kitos Europos profesinės sąjungos.

Išsamiau - paspaudus antraštę...


DĖL NELEGALAUS DARBO ATSAKOMYBĖ TEKS IR DRABUOTOJUI

2014-12-16

Seimas plenariniame posėdyje priėmė Darbo kodekso ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta griežtinti atsakomybę už nelegalų darbą darbdaviams ir darbuotojams ir tokiu būdu mažinti nelegalaus darbo mastą.

Priimtomis teisės aktų pataisomis nutarta įtvirtinti, kad nustačius nelegalaus darbo atvejį nelegaliai dirbusiajam ne tik bus nutrauktas nedarbo socialinio draudimo išmokų mokėjimas, bet jis taip pat privalės grąžinti gautas nedarbo socialinio draudimo išmokas už laiką, kai dirbo nelegaliai.

Ši prievolė bus netaikoma, jei asmuo apie nelegalų darbą pats praneš institucijoms, vykdančioms nelegalaus darbo kontrolę.

Toliau - spausk antraštę!

 

PROFSĄJUNGŲ ĮVAIZDIS VISUOMENĖS NUOTAIKŲ KONTEKSTE

2014-12-15

2014 m. lapkričio 14-24 dienomis atliktų "Baltijos tyrimų" duomenimis, 40 procentų apklaustųjų piliečių pasitikėjo profesinėmis sąjungomis ir 43 proc. nepasitikėjo.

Ankstesnėje apklausoje, kurią „Baltijos tyrimai“ atliko šių metų balandžio mėn. 11-24 dienomis, 39 procentai apklaustųjų piliečių pasitikėjo profesinėmis sąjungomis ir 41 proc. nepasitikėjo.

Pastaraisiais metais nepasitikinčiųjų procentas retai pasiekdavo 42 proc. (2012 m. balandį, 2011 m. liepą, 2011 m. sausį, 2011 lapkritį), nepasitikėjimo „rekordas“ 46 proc. užfiksuotas tik 2006 metų vasarį.

Nepasitikinčiųjų profesinėmis sąjungos procento padidėjimas gali būti gretinamas ir su bendru šalies gyventojų nuotaikų kontekstu, apie kurį byloja atitinkami „Baltijos tyrimų“ atliktos apklausos punktai. „ Į kurią pusę pastaruoju metu krypsta reikalai Lietuvoje?“ 60 proc. apklaustųjų pareiškė, jog „į blogąją“ ir 39 – „į gerąją“. Į klausimą, „ar jūs patenkinti, kaip veikia demokratija Lietuvoje?, 36 proc. respondentų atsakė teigiamai ir net 55 proc. neigiamai.

Išsamiau – paspaudus antraštę...


„DIDŽIAUSIAS SKIRTUMAS – DARBO KODEKSAS IR POŽIŪRIS Į PROFSĄJUNGAS” (1)

2014-12-12

Naftininkų ir „Achemos“ profesinių sąjungų leidinyje „Profsąjungų žinios“ publikuojami Naftininkų profesinės sąjungos aktyvisto Manto Puzino įspūdžiai iš viešnagės Baltarusijoje.

Kartu su kitu Naftininkų profsąjungos atstovu Tomu Galdiku M.Puzinas dalyvavo Baltarusijos chemijos, kalnakasybos, ir naftos pramonės profesinių sąjungų susivienijimo „Belchimprofsojuz“ surengtame tarptautiniame seminare „Jaunieji lyderiai ir šiuolaikinių formų bei metodų naudojimas profesinių sąjungų veikloje“. Seminaras vyko spalio 31-lapkričio 2 dienomis Gomelio ir Rečicos miestuose.

Pasak „Belchimprofsojuz“ internete paviešinto reportažoNaftininkų profesinės sąjungos atstovų pateiktas  Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos  ir Naftininkų profesinės sąjungos veiklos pristatymas susilaukė išskirtinio dalyvių dėmesio.

O įspūdžių autorių M.Puziną ypač sudomino darbo santykių reguliavimas Baltarusijoje ir tai, kokie profesinių sąjungų situacijos Baltarusijoje ypatumai lyginant su  Lietuva. „Didžiausi skirtumai tarp Baltarusijos ir Lietuvos profsąjungų tai – darbo kodeksas ir požiūris į profsąjungas", - teigia Naftininkų profsąjungų atstovas.

Pranešimams skirtų 30 minučių nepakako: kolegoms iš Europos teko kalbėti bei atsakinėti į klausimus (o jie virsdavo diskusija) beveik pusantros valandos!", - rašoma  baltarusių tinklalapyje. Tarp nuotraukų dešinėje – T.Galdikas.

Išsamiau - paspaudus  antraštę...


VYTAUTAS BAKAS – MINISTRO PATARĖJAS (5)

2014-12-11

Buvęs Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas, pastaruoju metu vadovavęs Pareigūnų kredito unijai, gruodžio 11 d. pradėjo dirbti vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio patarėju. Jis patarinės vidaus reikalų sistemos statutinės tarnybos klausimais.

„Pagrindiniai naujojo patarėjo uždaviniai bus susiję su statutinių pareigūnų ir valstybės tarnautojų tarnybos tobulinimu, pareigūnų socialinių garantijų įgyvendinimu. V. Bakas padės vidaus reikalų ministrui įgyvendinti tikslus skaidrinant valstybės tarnybą, darant ją patrauklesnę, profesionalesnę, pateisinančią joje dirbančių žmonių lūkesčius“, - informuoja Vidaus reikalų ministerija.

Tai ne pirmas kartas, kai V. Bakas pasirenkamas patarinėti aukštiems pareigūnams. 2008–2009 m. jis buvo Policijos generalinio komisaro Vizgirdo Telyčėno patarėjas žmogiškųjų išteklių veiklos klausimais.

Toliau - spausk antraštę...

 

IŠ KUR ADMINISTRACIJOS MEILĖ „ALAUS MĖGĖJAMS“?

2014-12-10

UAB „Vilniaus viešasis transportas“ Naujosios profesinės sąjungos pirmininkė Alina Ryžinskaja PN atskleidė grėsmingą personalo valdymo tendenciją šioje įmonėje.

Pasirodo, kad geresnės darbo sąlygos suteikiamos vairuotojams, turintiems nuobaudų (ir ne bet kokių, o už atėjimą į darbą neblaiviam), o tvarkingai dirbantys, neturintys nuobaudų vairuotojai perkeliami į rezervą. „Rezervinis vairuotojas neturi jokių garantijų išdirbti valandų normą, be to, jis dažniausiai turi dirbti su senais, prastos techninės būklės troleibusais, kuriuose ir kabinos apšildymas neužtikrina nustatyto darbo higienos normose šilumos komforto, ir yra daug kitų problemų, t.y. darbo sąlygos, mūsų nuomone, bloginamos“, - teigia A. Ryžinskaja.

Aišku, prasižengusį darbuotoją lengviau valdyti, jis nedrįs prieštarauti viršininkams ar daug reikalauti. Be to, profsąjungos pirmininkė pastebėjo, kad nuolat yra diskriminuojami būtent jos vadovaujamos organizacijos nariai.

Toliau - spausk antraštę...

 

LDF IR „SOLIDARUMAS“ - PRIE SUSIJUNGIMO SLENKSČIO? (17)

2014-12-09

Gruodžio 6 d. įvykusiame Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ koordinacinės tarybos posėdyje šios organizacijos pirmininkė Kristina Krupavičienė ir Lietuvos darbo federacijos pirmininkas Svajūnas Andriulis pasirašė minėtų nacionalinių centrų partnerystės sutartį.

Pagrindiniai šios sutarties tikslai – dalinantis organizacijų patirtimi, profesinėmis žiniomis, įgūdžiais ir remiantis dalykine jų reputacija bendradarbiauti atstovaujant ir ginant Lietuvos Respublikos darbuotojų profesines, ekonomines bei socialines teises ir interesus, - informuojama LPS „Solidarumas“ tinklalapyje.

Toliau - spausk antraštę...

 


5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


AutomobiliuDALYS24.lt

Sprendimas: PromoLink