gegužį gavome 30 € Jūsų paramos
ŽVILGSNIS Į TAI, KAS ŠALIES ŽINIASKLAIDOJE DAŽNIAUSIAI LIEKA ŠEŠĖLYJE!
Naujienų paieška:    

Naujienos

PROVERŽIS: PRAKTIŠKAI SUSITARTA DĖL DARBO KODEKSO

2017-03-10

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad socialiniai partneriai „praktiškai“ susitarė dėl naujojo Darbo kodekso. Neeiliniame Trišalės tarybos posėdyje kovo 13 d. pavyko susiderėti dėl daugiausiai nesutarimų kėlusių klausimų: darbo laiko ir viršvalandžių reguliavimo, atostogų ir darbo tarybų bei profesinių sąjungų funkcijų pasiskirstymo.

Dar viename posėdyje, numatytame vasario 13 val., bus tariamasi dėl darbuotojų atstovų garantijų, lokautų ir streikų.

Pagal naująjį susitarimą darbuotojai per savaitę negalės dirbti ilgiau nei 60 val., įskaitant papildomą darbą ir viršvalandžius. Darbdavių atstovai siekė, kad būtų leidžiama dirbti iki 72 valandų per savaitę.

Dirbantiems pagal suminę darbo laiko apskaitą taikomas 3 mėnesių apskaitinis laikotarpis, o maksimalus darbo laikas – ne daugiau kaip 52 val. per savaitę, neįskaitant papildomo darbo ir šio apribojimo netaikant budėjimui.

Šalys taip pat sutarė, kad darbuotojai per metus galės atostogauti 20 darbo dienų, o papildomos ir pailgintos atostogos bus reguliuojamos Vyriausybės nutarimais. Anksčiau darbdavių pusė laikėsi nuomonės, kad dėl ilgesnių atostogų būtų galima susitarti kolektyvinėse sutartyse.

Darbo tarybos bus steigiamos įmonėse, kuriose dirba ne mažiau kaip 20 darbuotojų, tačiau jei 1/3 darbuotojų priklauso profesinei sąjungai, darbo taryba sudaroma nebus. Nesant darbo tarybai, jos funkcijas perima profesinė sąjunga. Taip pat viena vieta darbo taryboje turės priklausyti profsąjungai.


Aistros dėl konsultavimo ir informavimo

Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“, kuri neseniai buvo priimta į Trišalę tarybą, prieš posėdį išplatino pranešimą, jog siūlymu perduoti konsultavimo ir informavimo funkcijas darbo taryboms siekiama sunaikinti profesines sąjungas.

„Absurdiška, kad toks klausimas apskritai yra svarstomas“ – teigia LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis. „Panaikinus teisę gauti informaciją ir vesti konsultavimo procedūras, profesinėms sąjungoms teliktų klausimas – pasikarti pačioms, ar paprašyti, kad kas nors patrauktų virvutę. Nes kaip įmanoma ginti žmogų ir ginčyti, tarkime, direktoriaus įsakymą, kurio nesi akyse matęs?“.

Remiantis profesinės sąjungos „Solidarumas“ po posėdžio paskelbta informacija, sutarta, kad kol įmonėje nėra darbo tarybos arba esančiai profsąjungai priklauso daugiau nei trečdalis darbuotojų, informavimą ir konsultavimą vykdo profesinės sąjungos.

Taip pat pakeistas ir darbdavio atsakomybės už konsultavimo ir informavimo pareigų nevykdymą reglamentavimas. Jeigu darbdavys jų nevykdo, profesinė sąjunga arba darbo taryba turi teisę inicijuoti darbo ginčą arba taikyti įstatymų nustatytą atsakomybę.

Premjeras Saulius Skvernelis ir toliau žiniasklaidai tvirtina, jog vyriausybė laikysis pozicijos, kad nuostatos, dėl kurių darbuotojai bei darbdaviai sutarė Trišalėje taryboje, nebus kvestionuojamos.

SADM nuotr.

lprofsajungos.ltKomentarai (4)
Vardas: El. paštas:
atgal


AutomobiliuDALYS24.lt

Sprendimas: PromoLink