gegužį gavome 30 € Jūsų paramos
ŽVILGSNIS Į TAI, KAS ŠALIES ŽINIASKLAIDOJE DAŽNIAUSIAI LIEKA ŠEŠĖLYJE!
Naujienų paieška:    

Naujienos

DK – JAU SEIME. PAGEIDAVIMAI IR SIŪLYMAI

2017-04-25

Balandžio 24 d. Seime įregistruoti Darbo kodekso pataisų projektai, kuriuose įtvirtintos nuostatos, socialinių partnerių suderintos Trišalėje taryboje.

Valdantieji su Premjeru priešakyje laikosi pozicijos, jog jokie kiti pasiūlymai dėl DK Seime neturėtų būti svarstomi. Darbdavių atstovai to ir tikisi, tačiau tai netenkina profesinių sąjungų, net ir tų, kurios Trišalėje taryboje grojo pirmuoju smuiku.

Kreipimesi į Seimą pastarosios reiškia viltį, kad parlamentarai „blaiviai suvoks ne tik surastų kompromisų, bet ir kitų, Trišalėje taryboje nesutartų, projektų svarbą darbuotojams“. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkų pasirašytame kreipimesi į Seimo narius viliamasi, jog šie „ras tvirtos politinės valios priimti Lietuvos darbo rinkos stabilumą skatinančius bei socialinę nelygybę ir emigraciją stabdančius šaliai būtinus teisingus sprendimus“.


Profsąjungos tikisi, kad į DK rengimą įsitrauks politikai

Į Trišalę tarybą nepatekusio Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vladimir Banel teigia, jog atnaujinus Trišalę tarybą, darbdavių pusė gerokai sustiprėjo ir „jėgų balansas akivaizdžiai pakrypo darbdavių pusėn“. Tai esą plika akimi matoma ir dabartiniame Darbo kodekso projekte. Savo komentare V. Banel išsako nuomonę, jog taryboje atstovaujamos profsąjungos nėra pajėgios derėtis, jos, „švelniai tariant“, apskritai esančios neįgalios. Todėl pasak jo, dabar „vienintelė ir neišvengiama“ išeitis yra „aktyvesnis politikų įsitraukimas į Darbo kodekso ar kitų teisės aktų, kurie užpildytų esamas spragas, rengimą“.

LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas taip pat nėra sužavėtas derybų rezultatu. Jo teigimu, darbdaviai turėjo geresnes išeitines pozicijas, todėl nesileido į kompromisus. Profsąjungos siūlo DK įsigaliojimą atidėti dar pusmečiui.

Kita LPSK atstovė Trišalėje taryboje Gražina Gruzdienė džiaugiasi, kad pavyko susitarti bent jau dėl 19 punktų. Antra vertus, ji teigė, jog yra punktų, dėl kurių darbdaviai su darbuotojais iš principo negali sutarti, todėl tam ir reikalingas Seimas ir politinė valia. „Negalima visko sumesti Trišalei tarybai, nes Trišalė taryba yra tik 21 žmogus ir visi jie dirba visuomeniniais pagrindais“, - „Žinių radijui“ sakė G. Gruzdienė.


Susitarimas dėl algų: idėja gera, bet ar įgyvendinama?

Tuo tarpu valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai pareiškė, jog Darbo kodekso svarstymas Seime – tik po trišalio susitarimo dėl algų didinimo. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas mano, jog dabar tinkamiausias laikas „vieną kartą ir visam laikui perimti Skandinavijos šalių patirtį, kai darbo santykiai (ir atlyginimai) yra lygiaverčių partnerių – darbdavių ir darbuotojų asociacijų – tarpusavio susitarimų dalykas“. Seimo nario pranešime spaudai teigiama, jog šiose derybose dėl Darbo kodekso darbuotojams atstovaujančios organizacijos padarė nuolaidų darbdavių naudai, ir todėl tai turi tapti „derybų dėl šakinių kolektyvinių sutarimų pagrindu“.

Šį sumanymą iš karto sukritikavo Prezidentė. Jos manymu, nors pati intencija ir yra gera, tačiau nėra galimybių priversti verslą laikytis tų susitarimų. Šalies vadovės teigimu, darbuotojų socialinė apsauga turėtų būti užtikrinta Darbo kodekse, o ne „bereikšmiuose susitarimuose“.

Profesinių sąjungų atstovai – A. Černiauskas ir G. Gruzdienė - taip pat skeptiškai vertina šansus, kad darbdaviai laikysis susitarimų. „Lietuvos žinioms“ jie teigė, jog intencija įpareigoti darbdavius mokėti didesnes algas, yra gera, tačiau abejojama, ar tokia europinė praktika turi galimybių įsigalioti Lietuvoje.

Kaip tam pačiam dienraščiui teigė Lietuvos darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danukas Arlauskas, bemaž trečdalis smulkiojo verslo dirba su neigiama pelno marža, todėl neturi galimybių itin didinti algų.

Tuo tarpu Lietuvos profesinės sąjungos balandžio 28 d., 12 val., Vinco Kudirkos aikštėje rengia protesto akciją, kuria bus reikalaujama didesnio darbo užmokesčio bei saugių ir saugių darbo vietų.

lprofsajungos.lt

Komentarai (4)
Vardas: El. paštas:
atgal


AutomobiliuDALYS24.lt

Sprendimas: PromoLink