gegužį gavome 30 € Jūsų paramos
ŽVILGSNIS Į TAI, KAS ŠALIES ŽINIASKLAIDOJE DAŽNIAUSIAI LIEKA ŠEŠĖLYJE!
Naujienų paieška:    

Siūlome paskaityti

Kas ir kaip keisis DK nuo liepos 1 d.

2017-06-07

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė lyginamąją lentelę, kas ir kaip pasikeitė nuo liepos 1 d. įsigaliosiančiame Darbo kodekse lyginant su šiuo metu galiojančiu, 2003 m. priimtu kodeksu. Taip pat apžvelgti ir Nedarbo socialinio draudimo ir Užimtumo įstatymų pasikeitimai.

Lentelė - paspaudus antraštę


Nacionalinis susitarimas dėl šalies pažangai būtinų reformų (projektas)

2017-05-24

Gegužės 23 d. Trišalės tarybos nariams pristatytas Nacionalinio susitarimo dėl šalies pažangai būtinų reformų projektas.

Juo siūloma susitarti dėl reformų tikslų: švietimo kokybės, efektyvumo ir mokymosi visą gyvenimą užtikrinimo; mokesčių sistemos suderinamumo užtikrinimo; šalies konkurencingumo didinimo; socialinio dialogo stiprinimo ir viešojo sektoriaus efektyvumo ir viešųjų paslaugų kokybės didinimo.

Susitarimo tekstas - paspaudus antraštę


MILITARIZACIJA AR ŠVIETIMAS? (1)

2016-02-14

 Aukštojo Moxlo fakulteto studentai (taip pasivadino grupė studentų, surengusių akciją Kaune 2015 m. Rugsėjo pirmają prieš mokslo suprekinimą ir darbuotojų teisių mažinimą) vasario 15 d. solidarizuojasi su mokytojais ir kviečia protestuojančius vienytis platesniems reikalavimams – valstybės biudžetą skirti švietimui, socialinei apsaugai, o ne ginklams.
"Tai, kad valstybė gali šimtais milijonų padidinti saugumo biudžetą, pirkti karinę techniką, vandens patrankas, bet net neturi lėšų gražinti mokytojų atlyginimų į prieš krizinį lygmenį, yra susiję", - sakoma PN atsiųstame AMF Studento pasirašytame straipsnyje.

Visas straipsnis - paspaudus antraštę.


APIE ŽINIASKLAIDOS PANIEKĄ PROFESINĖMS SĄJUNGOMS (komentaras) (2)

2015-09-14

Analizuodama žurnalistų darbą nušviečiant naująjį socialinį modelį prieš mitingą įvertinau jį gana teigiamai. Buvo daugmaž pateikiami abiejų pusių argumentai: profesinių sąjungų – prieš, verslo ir valdžios atstovų – už. Pasaką apie mitingo kontekste kyšančias Kremliaus ausis surietė tik „Lietrytis“, jau ir taip senokai pasižymintis šlykštokais išpuoliais prieš profesines sąjungas.  

Mitingo dieną reportažuose buvo justi sunkiai slepiamas negatyvus žiniasklaidos nusistatymas prieš profesines sąjungas ir jų renginį, tačiau kadangi akcija praėjo gana sklandžiai, operatyviai buvo sunku rasti, kaip mitingą išjuokti. Tam reikia laiko ir juo pasinaudota.

Visą R.Motiejūnaitės-Pekkinen straipsnį skaitykite paspaudę antraštę.


Dezintegracija per integraciją (1)

2015-05-15

„Socialinė partnerystė“, „socialinis dialogas“, „lankstumas“ ir ypač lietuvių kalboje atitikmens neturintis flexicurity yra burtažodžiai, gimę iš pačios ES bandymų pakloti pagrindus Europos socialiniam modeliui. Kuriant lietuviškąjį socialinį modelį įdėta daug pastangų įtraukiant šiuos burtažodžius ir sušokta daug ritualinių šokių bandant įtikinti visuomenę jų galia“, - rašo Agnė Rimkutė savaitraštyje „Šiaurės Atėnai“.

Autorė šiuo metu yra Centrinės Europos universiteto Budapešte doktorantė, tyrinėjanti XX a. Rytų ir Pietryčių Europos komunikacijos ir ekonomikos istoriją bei pereinamojo laikotarpio procesus.

Visas straipsnis - paspaudus antraštę.


PRIEŠ „STOKHOLMO SINDROMĄ” PROFSĄJUNGŲ JUDĖJIME

2015-01-08

Vokietijoje polemizuojama dėl profesinių sąjungų tolesnės raidos ir jų misijos atnaujinimo. Plinta nuomonės, kad šios darbuotojų atstovės išsisėmė ir privalo keistis, net ir savo narių sudėtimi jos sensta. Profsąjungų kasmet rengiamos Gegužės pirmosios manifestacijos vis labiau primenančios pensininkų demonstracijas.

Kovingasis sociologų bei žurnalistų sparnas, pažymėdamas, jog kairiųjų judėjimas bei kairiosios partijos nutolo nuo savo šaknų, tai prikiša ir profsąjungoms. Profesinės sąjungos esą atsitraukė nuo esminių reikalavimų kėlimo, pradėjo tenkintis darbdavių išmetamais trupiniais nuo kapitalo stalo, pradėjusios drovėtis reikalauti net 30 valandų darbo savaitės.

Su britų dienraščiu The Guardian susijusiame leidinyje Der Freitag pernai gruodį paskelbtas straipsnis „Kam priklauso fabrikas? Mums!”, kuriame profesinės sąjungos raginamos grįžti prie minties, jog „visuomenė vėl galėtų būti įtraukta į žemių ir bendrovių valdymą“. Straipsnio autoriaus nuomone, „tik taip galima užkirsti kelią tam, kad žmonės aukotų savo gyvenimą kaip samdomieji vergai“.

„Samdomasis darbas grandinėmis supančiojo žmonių kojas, tačiau šiuos pančius galima nusiimti. Tereikia tik norėti. Šiandieniai streikai galėtų būti gera pradžia. Tačiau tik tada, kai streikininkai pradės kelti lemiamą nuosavybės klausimą, fabrikai vėl priklausys mums,“ - tokiu raginimu baigia straipsnį jo autorius Patrick Spät (nuotr.).

Straipsnį skaitykite paspaudę antraštę


V. BAUŠEVIČIUS: GAL MUMS REIKIA „DVIEJŲ LYGIŲ“ DARBO KODEKSO?

2014-12-23

Pastaruoju metu nerimsta DK (darbo kodekso) liberalizavimo audros, - rašo  Vidas Bauševičius, Vilniaus energetikų profesinės sąjungos vadovas PN redakcijai atsiųstame straipsnyje. - Įvairus DK „kastravimas“ visada buvo dešiniųjų liberalių politinių jėgų deklaruojama siekiamybė, už kurią rinkimų švytuoklė juos jau stūmė į politikos paraštę. Neišsipildžiusias dešiniųjų svajones įgyvendinti ryžosi dabartinė deklaratyviai kairioji dauguma. Partijos, kurių besikaitaliojančiuose pavadinimuose, kaip prekės ženkluose, „darbo“, „tiesos“ ir net „liberalizmo“ obalsiai suradę vietos. Visų jų viešuose rinkimų pažaduose ir net programose apie DK „iškastravimą“ nelabai buvo postringauta. Kairiuoju elektoratu įvardintas „paprastas žmogus“ programas vargu ar skaitė, o jeigu ką ir nužvelgė, mindžikuodamas rinkiminių apylinkių eilutėse, tai buvo seniai.

Visas V. Bauševičiaus straipsnis - paspaudus antraštę

 

DISKUTAVOME APIE DARBO KODEKSO PROJEKTĄ, KURIO AKYSE NEMATĖM

2014-12-15

Įstatymo projekto rengėjai trečiadienį (gruodžio 10 d. - red.) sukvietė į renginį, kurį skambiai pavadino aptarimu – diskusija. Kalbėjome apie naujus darbo santykius, tiksliau, - apie jų pagrindinius principus. O dar aiškiau išsireiškus – apie darbo santykių liberalizavimą. Jo nuostatas įstatymo projekto rengėjai sudėjo į naująjį Darbo kodekso projektą. Kaip žinoma, labiausiai tokių pakeitimo troško vienas iš trijų socialinio dialogo dalyvių – darbdaviai. Vėliau prie jų prisijungė ir politikai. Šiuo aktu siekiama sureguliuoti darbo santykius Lietuvoje ištisiems dešimtmečiams į ateitį.

Visas D. Paukštės straipsnis - paspaudus antraštę.

 

AUŠRA KRIŠTAPAVIČIENĖ. DRAKONAS

2014-12-05

Zarasų rajono Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos profesinės sąjungos pirmininkės Aušros Krištapavičienės (nuotr.) straipsnis, perskaitytas 2014 m. gruodžio 3 d. Vilniuje, Vinco Kudirkos aikštėje, įvykusiame mitinge

Užsiauginome... Ketvirtį amžiaus perinom, puoselėjom, godojom... Tikėjomės... Tikėjomės, kad išsiris žydra laimės paukštė, ant savo sparnų nešanti laimingą, orų, prasmingą gyvenimą mylimoje Tėvynėje, o išsirito ... drakonas.

Šioje gyvenimo šventėje, mūsų išperėtas drakonas susiorganizavo už mūsų visų pinigus sau 25-tus metus trunkančią grandiozinę puotą, kurioje mokytojams, kultūros darbuotojams, policininkams, medicinos slaugytojams, bibliotekininkams ir kitiems plebėjams skyrė padavėjų, indų plovėjų bei trupinių, byrančių  nuo jų puotos stalo, valgytojų lemtį.

Visas straipsnis - paspaudus antraštę...


VYGAUDAS KERAITIS. KODĖL NEPRIKLAUSOMYBĖS JAU NERAŠAU DIDŽIĄJA RAIDE?

2014-11-12

Jurbarko krašto visuomenininkas ir politikas  pasiryžo "juodu ant balto" išdėstyti, pasak jo, per daugelį metų mintyse išnešiotą Lietuvos kaip socialinės valstybės projektą. Mat dabartine socialine valdžios politika jis nusivylęs ir Nepriklausomybės jau seniai nerašąs didžiąja raide.

 V.Keraičio  vizijos išeities pozicija - minimalioji alga.

"Minimalus atlyginimas,  kokiu jis vadinamas šiuo laikotarpiu, tai yra tik „padačka“, kad žmogus nemirtų iš bado,izijos autorius. - Minimalus atlyginimas turi būti tokio dydžio, kad žmogus galėtų:

- normaliai išmaitinti šeimą (gal ne visada prabangiai):

- normaliai aprengtą ir pamaitintą vaiką (-us) išleisti į mokyklą;

- laiku susimokėti komunalinius mokesčius;

- ligos atveju bet kuriam šeimos nariui, turėtų realias galimybes kreiptis dėl medicininės konsultacijos, atlikti reikiamus tyrimus, įsigyti vaistus;

- po aukščiau išvardintų garantijų, dar turi likti lėšų kaupimui netikėtiems atvejams: sutrikus sveikatai, mirus (žuvus) šeimos nariui, įvykus gaisrui, gamtos stichijos padarytai žalai likviduoti;

- vidutinės klasės automobilis neturėtų būti laikomas prabangos dalyku, ypač gyvenantiems kaime.

Vygaudas Keraitis (g. 1943 m.)  – Lietuvos ir Jurbarko rajono politinis bei visuomenės veikėjas, Nuo 2007 m. Jurbarko rajono savivaldybės tarybos narys.

Gerai pažįsta kaimo gyvenimą - iki 1989 buvęs  Kidulių tarybinio ūkio profsąjungos pirmininku.

Savo pamąstymus paskelbė facebook'o paskyroje.

Straipsnį skaitykite paspaudę antraštę


AR MINISTRAS ŽINO?

2014-11-11

"Pasiklausius švietimo ir mokslo ministro kalbų viešoje erdvėje iškyla abejonių ar ministras yra skaitęs mūsų iškeltus reikalavimus dar vasaros pradžioje... Ar ministras žino, kad 2009 m. MK (mokinio krepšelio) dydis buvo drastiškai sumažintas 464 litais, t. y. beveik puse tūkstančio litų vienam mokiniui. Dėl to daugelyje šalies mokyklų bendrieji ugdymo planai įgyvendinami 70–80 proc minimaliai vykdomas neformalus ugdymas (popamokinė mokinių veikla), tiek pat procentų sumažėjo mokytojų darbo krūviai, atlyginimų tarifiniai koeficientai tapo minimaliais".

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojo Vytauto Silvanavičiaus kalba spalio 28 d. mitinge prie Švietimo ir mokslo ministerijos.

Toliau - spausk antraštę!

 

AŠ ŠIANDIEN TURIU SVAJONĘ ... (2)

2014-10-30

„Aš šiandien turiu svajonę, kad visos profesinės sąjungos, didelės ir mažos, geltonos ir bespalvės, reikšmingos ir nespėjusios pasižymėti, susijungusios į jungtines atstovybes ir pavienės, labai daug ir nedaug nusipelniusios, garsios ir nežinomos, turinčios ryšių politikoje ir politikams nemielos, senos ir naujos, geros ir geriausios susivienys ir kartu stovės pedagogų piketuose išdrįsdamos iš Vyriausybės reikalauti pagarbaus požiūrio mokytoją ir jo darbą“.

Ištrauka iš Pagėgių savivaldybės Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinės mokyklos profesinės sąjungos pirmininko Žydrūno Mickeliūno kalbos, pasakytos 2014 m. spalio 28 d. mitinge prie Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM).

Visa kalba - paspaudus antraštę.

 

V.KERAITIS. KODĖL NEPRIKLUSOMYBĖS JAU NERAŠAU DIDŽIĄJA RAIDE

2014-10-30
Su šiomis mintimis vaikščiojau daug  metų. Neatsilaikiau ir išvedžiau juodu ant balto. Teismo nebijau, bet "skanius" komentarus sunkiai skaitau.
Kas kaip vyko, paskelbus „nepriklausomybę“ (buvo laikas, kai rašiau Nepriklausomybė, bet dabar galiu rašyti tik „nepriklausomybė“), jau nusibodo kalbėti, aptarinėti, skaityti, kad ir protingų galvų mintis...
Dabar jau turime rezultatą (-us). O jie ...
Tad ką daryti? Juk Minimalus atlyginimas, kokiu jis vadinamas šiuo laikotarpiu, tai yra tik „padačka“, kad žmogus nemirtų iš bado.

DAINIUS PAUKŠTĖ. KROKODILO AŠAROS DĖL PROFSĄJUNGŲ

2014-10-21

Buvęs profesinių sąjungų veikėjas, 2014 metų gegužės mėnesį įvykusiame Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos suvažiavime kandidatavęs į LPSK  pirmininkus Dainius Paukštė atsiuntė redakcijai straipsnį, kuriame, bandydamas panagrinėti profesinių sąjungų situaciją Lietuvoje,  iš dalies polemizuoja su teisingumo ministru, Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininku Juozu Bernatoniu, partijoje kuruojančiu ryšius su profesinėmis sąjungomis. J. Bernatonis neseniai paskelbė straipsnį  "Turime padėti profesinėms sąjungoms sustiprėti".

Ko vertos LSDP atstovo "krokodilo ašaros" dėl profsąjungų silpnumo, jei "socialdemokratui Premjerui Darbo kodekso liberalizavimas yra svarbiau?" - polemizuoja su su LSDP vicepirmininku J.Bernatoniu D.Paukštė (kuris, beje, yra LSDP oponuojančios Lietuvos socialdemokratų sąjungos pirmininko pirmasis  pavaduotojas).

D.Paukštės straipsnis - paspaudus antraštę


SOCIALINIS DIALOGAS ATSIPERKA VISADA

2014-10-20

Spalio 10 d. Seime įvyko konferencija „Socialinis dialogas ir derybinė galia“, apibendrinusi projekto „Socialinio dialogo plėtra Lietuvos savivaldybėse“ veiklas. Konferencijos dėmesys buvo sukoncentruotas į derybinės galios, kooperacijos ir socialinio dialogo iššūkius Lietuvoje ir Europoje.

Pradėdama konferenciją Seimo narė Rima Baškienė paminėjo, kad norisi matyti Lietuvoje aktyvias, vieningas profsąjungas, tačiau to kai kada pasigendama. „Reikia ieškoti bendrų tikslų, savivaldybėse kurti trišales tarybas, semtis patirtis iš mūsų draugų norvegų, kitų šalių“, - kalbėjo Seimo narė.

Visas straipsnis - paspaudus antraštę.

 

DAINIUS PAUKŠTĖ. PO PASAULĮ - TUŠČIOMIS PADANGOMIS

2014-07-17

„Norėtųsi pakomentuoti vieną savo simptomais panašų į daugelį kitų pastarųjų dienų įvykį. Tai renginys Valdovų rūmuose, į kuriuos Vyriausybė – Premjero asmenyje, pasveikino labiausiai pasižymėjusius abiturientus šimtukininkus. Bet ne tik tam, kad juos pagerbtų diplomais ir kitomis atminimo dovanėlėmis – moksleiviai turėjo galimybę nusifotografuoti kartu su Švietimo ministru ir Premjeru.

Šio įvykio „kriminalas“ – ne valdžios noras pagerbti jaunimą, o politikų interviu visuomenei. Švietimo ministro D. Pavalkio siūlymas abiturientams „nuvažiuoti pasižiūrėti kitur“ išvertus į normalią kalbą reiškia: „mūsų aukštojo mokslo sistema yra niekam tikusi, nes aš, pirmasis švietimo sistemos asmuo ir jos vadovas, nieko gero apie ją pasakyti negaliu, todėl siūlau abiturientams susirasti patikimesnę aukštąją užsienyje“. O premjero A.Butkevičiaus komentaras, kad „nieko baisaus, jog išvažiuoja – sugrįš“, reiškia ne ką kita, o bejėgiškumą,"- naujame šią tautai opią problemą nagrinėjančiame straipsnyje teigia D.Paukštė, Migracijos klausimų ekspertas, Lietuvos socialdemokratų sąjungos (LSDS) pirmininko pavaduotojas, buvęs profsąjungų veikėjas, 2014 m. gegužę įvykusiame LPSK suvažiavime kandidatavęs į šio profesinių sąjungų susivienijimo vadovus.

Visas straipsnis - paspaudus antraštę
.

D. PAUKŠTĖ. KURSIME GEROVĘ KITOMS TAUTOMS AR DARYSIME TVARKĄ SAVO NAMUOSE?

2014-06-04

Buvęs ilgametis vienos profesinės sąjungos vadovas ir neseniai įvykusiame LPSK suvažiavime kandidatavęs į LPSK pirmininkus emigracijos reikalų ekspertas ir politikas Dainius Paukštė kviečia kolegas profsąjungininkus kartu padiskutuoti skaudžiausiu mūsų tautai - emigracijos - klausimu. Emigracijos srautai Lietuvoje yra šešis kartus didesni nei pasaulinis migracijos vidurkis (18 ir 3 proc.), - primena straipsnio autorius, kartu teigdamas, kad šie procesai yra beveik negrįžtami.

D.Paukštė polemizuoja su ta Lietuvos "elito" dalimi, kuri emigraciją laiko normaliu reiškiniu. Dėstydamas savo požiūrį autorius remiasi žinomų šalies intelektualų prof. Gintauto Mažeikio, prof. Aleksandro Dobrynino, prof. Boguslavo Gruževskio ir kt. nuomonėmis, savo paties surinktais ir gausiai straipsnyje teikiamais statistiniais duomenimis.

Pietryčių Azijos folkloras turi tris išvaizdžių beždžionėlių statulas, tarsi sakančias: „nieko bloga nematau, nieko bloga negirdžiu, nieko bloga nesakau“. Kai tik kalba pakrypsta migracijos klausimų link, į tas beždžiones panašiais tampa mūsų politikai, nes nieko nemato, nieko negirdi ir nieko nekalba, -  rašo straipsnio autorius.

Straipsnį skaityti paspaudus antraštę


TOMAS TOMILINAS. REFERENDUMAS: AR ŽEMĖ YRA PREKĖ?

2014-04-24

"Dar keleri metai – ir už minimumą mėnesį egzistuojančiam žmogui Europa taps keiksmažodžiu. Šimtai tūkstančių žmonių nejaučia įstojimo į ES euforijos, kai dešimtmetį stebi masiškai emigruojančias artimųjų ir draugų šeimas, dėl beprotiškos konkurencijos bankrutuojantį kaimynų verslą, kai ateina privataus tiekėjo šilumos sąskaita, o nuo bado ir šalčio žiemą mieste išgelbėja tik močiutės kaime užaugintos bulvės bei dėvėtų rūbų parduotuvės. Pagal tarptautinių organizacijų tyrimus nuolatinį maisto nepriteklių Lietuvoje jaučia daugiau žmonių, nei gyvena Kaune. Išorinis dangoraižių ir turistinių gatvių spindesys Vilniuje maskuoja labiausiai emigruojančią ir besižudančią skurdo šalį."

Skaityti visą straipsnį - spausk antraštę!

 

RIMANTAS LIEPA. VALSTYBINĖS ĮMONĖS PERLNAS SVARBIAU UŽ VALSTYBĖS SAUGUMĄ (1)

2014-04-08

Straipsnio autorius - Lietuvos pasienio pareigūnų profesinės sąjungos vicepirmininkas Rimantas Liepa pasakoja apie nelogišką ir tam tikra prasme net kenkėjišką valstybinės įmonės "Tarptautinis Vilniaus oro uostas" administracijos elgesį valstybinę sieną saugančių pareigūnų atžvilgiu.

Mat, administracija nutarė atsikratyti pareigūnų automobiliais iš šalia darbo esančių stovėjimo aikštelių ir išnuomoti jas privačioms kompanijoms. O pareigūnams pasiūlė statyti automobilius už dviejų kilometrų nuo darbo vietos. "Apie pareigūnų automobilių ir pačių pareigūnų, o ypač pareigūnių, saugumą kalbėti galima tik labai sąlygiškaii, kaip ir apie skubų atvykimą į tarnybą iškilus pavojui ar esant būtinybei", - pastebi R.Liepa.

Visą straipsnį skaityk paspaudęs antraštę


D.PAUKŠTĖ. AR PROFESINĖS SĄJUNGOS MATO SAVO ACHILO KULNĄ? (4)

2014-03-31

Kai Lietuva dar tik bandė atkurti savo nepriklausomybę, Vakarų Europos profsąjungos, pasikvietusios pas save, mokė mus, tuomet jaunus ir pradedančius profsąjungiečius: „valstybėje demokratijos turėsite tiek, kiek procentų visuomenėje bus profsąjungų narių“. Mums tuomet sunku buvo sieti profsąjungas su demokratija“, - straipsnio įžangoje prisimena kandidatas į Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkus Dainius Paukštė.

Straipsnį skaitykite paspaudę antraštę!

 

KAIP UŽTIKRINTI SVEIKATOS APSAUGOS FINANSAVIMĄ?

2013-11-08

Po 2013 m. spalio pabaigoje Vilniuje  įvykusios Tarptautinės viešojoje sektoriaus efektyvumo konferencijos 2013 LPSK narės Lietuvos svaikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos tinklalapyje paskelbtas  „Atviras kreipimasis į visuomenę, valdžios institucijas, politines partijas“,  kuriame konstatuojama vis blogėjanti  Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos finansavimo būklė,  ir Nevyriausybinių organizacijų kreipimasis, kuriuo siūloma užtikrinti „papildomo finansavimo šaltinio įteisinimą.“

Žemiau  publikuojamas pirmasis dokumentas  (beje, nepasirašytas) vertingas išsamia analize bei faktine medžiaga.

Skaityti paspaudus antraštę!

 

Norvegija: paprastumas darbo santykiuose, versle ir politikoje (reportažas iš kelionės)

2013-10-09

Rugsėjo 22-25 d. Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) ir Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos (SAMPRO) kartu su partneriais Lietuvoje ir Norvegijoje vykdomo projekto „Trišalio dialogo plėtra savivaldybėse” („Grass-root municipality social dialogue”) dalyviai ir bičiuliai lankėsi Norvegijoje.

Projekto partneriai parengė įspūdingą programą vidurio Norvegijoje esančioje Steinkjer'o savivaldybėje, vietos medicinos centre, žemės ūkio kolegijoje, svečiai susipažino su ūkininkų šeima, turinčia kaimo turizmo sodybą, lankėsi Nacionaliniame tyrimų ir konsultavimo centre kaimo plėtrai, energetikos įmonėje NTE bei nuotoliniu būdu valdomoje uoloje sumontuotoje hidroelektrinėje. Visur Lietuvos delegaciją lydėjo svetingi ir draugiški norvegai, kurie žodžiais ir neakivaizdžiai bylojo apie aukštą piliečių sąmoningumo lygį, pagarbą žmogui ir pasitikėjimą vienų kitais.

Skaitykite visą reportažą!

 

VITALIJUS BALKUS: DŽIAUGIUOSI, KAD TURIME „TARYBINIŲ LAIKŲ“ DARBO KODEKSĄ (2)

2013-09-13

2013 m. rugsėjo 12 d. naujienų portalas Delfi paskelbė žinomo publicisto ir politiko Vitalijaus Balkaus straipsnį „Darbo santykiai Lietuvoje – baudžiavos palikimas (atsakymas M. Dargužaitei)”, kurį inspiravo Mildos Dargužaitės, VšĮ “Investuok Lietuvoje” vadovės, publikacija Delfyje, pavadinta “Lietuvos Darbo kodeksas – Tarybų Sąjungos palikimas”.

Būtų galima dar ilgai rašyti apie Lietuvoje vyraujantį XIX a. ankstyvo industrinio kapitalizmo laikotarpį, primenantį archajišką supratimą apie darbo santykius. Tiksliau – net ne ankstyvojo kapitalizmo, o baudžiavos santykių rudimentus, kurių leitmotyvas yra aiški atskirtis tarp „ponų“ ir „kumečių“. Džiaugiuosi tik tuo, kad kol mes turime „tarybinių laikų“ Darbo kodeksą, tai yra bent jau minimalios priemonės gintis, - apibendrindamas savo teiginius rašo Vitalijus Balkus.

Visas straipsnis – paspaudus antraštę!


TDO ATSAKYMAS Į MAISTININKŲ PROFESINĖS SĄJUNGOS SKUNDĄ

2013-08-30

Kaip 2013 m. rugpjūčio 30 d. pranešė Profsąjungų naujienos, Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) Asociacijų laisvės komitetas išnagrinėjo Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos (LMP) skundą dėl pažeidinėjamų profesinių sąjungų teisių Lietuvoje ir pateikė rekomendacijų Vyriausybei.

LMP skundą prieš Lietuvos vyriausybę pasiuntė TDO po to, kai UAB „Švyturys-Utenos alus“ gamybinių padalinių darbuotojų streikas iš pradžių buvo atidėtas, o paskui, 2012 m. kovo mėn., Aukščiausiajame Teisme pripažintas neteisėtu, nepaisant to, kad nebuvo net prasidėjęs.

TDO atsakymo santrauka - paspaudus antraštę 

ARVYDAS GUOGIS. AR NE PER ANKSTI ATSISAKOME GEROVĖS VALSTYBĖS KŪRIMO LIETUVOJE?

2013-08-30

Autorius - Mykolo Romerio universiteto Viešojo administravimo instituto profesorius, pristatydamas portale Delfi publikuojamą straipsnį rašo:

Daugelis skaitytojų Lietuvoje yra mažai girdėję apie gerovės valstybės problematiką. Beveik nėra Lietuvoje analitinės laidos, kur nebūtų kviečiami Laisvosios rinkos instituto „ekspertai“, kurie nieko kito, be mokesčių mažinimo, rinkos dereguliavimo bei valstybės vaidmens mažinimo pasakyti naujo neturi.

Visas tekstas - paspaudus antraštę!


LPSK PROJEKTAS: PROFESINIŲ SĄJUNGŲ REPREZENTATYVUMO KRITERIJAI (1)

2013-06-05

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK)  parengė profesinių sąjungų reprezentatyvumo kriterijus Projektas gegužės 27 d. pristatytas LPSK valdyboje, pradedamos diskusijos šia tema.

LPSK kviečia "prisidėti ir teikti savo nuomonę bei siūlymus".

PN taip pat publikuoja projektą ir siūlo jį įvertinti.
Toliau - spausk antraštę!

SKURDO ŠALIES „GELEŽINĖ LEDI” GAVO KAROLIO DIDŽIOJO PREMIJĄ

2013-05-15

2013 m. gegužės 9 d. Vakarų Vokietijos miestelyje Achene Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo įteikta prestižinė Karolio Didžiojo premija.

Premijos įteikimo išvakarėse Vokietijos parlamento frakcija „Die Linke" surengė diskusiją, į kurią pakvietė ir Samdomųjų darbuotojų profesinės sąjungos (SAMPRO) atstovą Tomą Tomiliną. Jis supažindino kolegas vokiečius su socialine padėtimi Lietuvoje ir D.Grybauskaitės “nuopelnais” didinant socialinę įtampą šalyje. Pranešimo turinys išdėstomas ir profesinės sąjungos SAMPRO tinklalapyje paskelbtame straipsnyje.

"Savo ideologinį neutralumą mėgstanti pabrėžti mūsų Prezidentė atrodo gan komiškai Europoje. Europiečiai, kritiškai nusiteikę austerity politikos atžvilgiu, bendravę su ja arba skaitę jos pasisakymus spaudoje, tik gūžčioja pečiais ir sako, kad Dalia Grybauskaitė yra eilinė liberalė, kurių Europoje yra daug ir vargu ar gali kuo nors nustebinti Europą,"- pasakoja T. Tomilinas.

Straipsnį skaityti - paspaudus antraštę!


LIŪDNI KLAIPĖDIŠKIŲ PAMĄSTYMAI GEGUŽĖS PIRMOSIOS PROGA

2013-05-03

LPSK Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos Klaipėdos regiono koordinatorius Raimondas Tamošauskas, profsąjungos „Uostininkas“ pirmininkas Antanas Barusevičius, Klaipėdos miesto ir apskrities profesinės sąjungų pirmininkas Edvardas Šalkauskis Gegužės pirmosios proga pripažįsta, kad Klaipėdoje - nors yra nemaža profsąjungų - Tarptautinė darbo diena kaip ir nešvenčiama.

Tuo tarpu, pasak klaipėdiškių, seni laikai (t.y. kai prieš šimtmetį įsitvirtino Gegužės pirmoji ) labai realiai gali grįžti, nes dabar prabylama apie tai, kad žmonės turėtų dirbti po 60 ir daugiau valandų per savaitę, tai yra 12 ir daugiau valandų per dieną.

Nors daugeliui dirbančiųjų santykiai su darbdaviais nesusiklosto ir neretai tenka kęsti neteisybę, žmonės nebeskuba solidarizuotis kovai už palankesnes darbo sąlygas, - liūdnai konstatuoja Klaipėdos profsąjungų lyderiai. O Klaipėdoje yra keliasdešimt profsąjungų, tik, deja, jos veikia atskirai.

Toliau - spausk antraštę!

 

PASIŪLYMAI KAIP SUMAŽINTI ELEKTROS ENERGIJOS KAINAS

2013-04-15

Lietuva išgyvena energetinį skurdą – patį didžiausią šių laikų valstybės istorijoje ir patį didžiausią tarp visų Baltijos valstybių. Už gamtines dujas sumokame 15 proc. daugiau nei kaimyninės Latvija ar Estija ir 30 proc. daugiau nei Vokietija.

Elektros energija Lietuvoje taip pat yra pati brangiausia tarp Baltijos valstybių. Kodėl taip? Juk istoriškai paveldėjome pačią geriausią elektros tinklų infrastruktūrą; turime didelę vertybę – Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę, kuri pigią „naktinę“ energiją paverčia į tris kartus vertingesnę „dienos“ energiją. Veikia patikima ir patogaus galingumo Kauno hidroelektrinė. Be to, Lietuvoje nėra plačių pelkių, aukštų kalnų ar amžinojo įšalo, kurie apsunkintų elektros energijos persiuntimą.

Panašu, kad brangiausią elektrą nulemia kitas faktorius. Tai valstybės valdininkų nesugebėjimas racionaliai tvarkyti elektros energetikos sistemos, milžiniško kiekio lėšų praradimas įvairiuose neskaidriuose projektuose, - tegia Trišalės tarybos energetikos komiteto pirmininkas Algirdas Jaruševičius.

Toliau - spausk antraštę! 

 

Tarptautinė konferencija "Socialinio dialogo reanimacija"

2013-03-28

Kovo 14-15 d. Seime įvyko tarptautinė konferencija „Socialinio dialogo reanimacija“, kurioje Lietuvos ir Norvegijos profesinių sąjungų, verslo atstovai, savivaldybių lyderiai, tarnautojai, ir mokslininkai bandė atsakyti į klausimus „kur mes esame“, „kokie mūsų tikslai“ ir „ką daryti“.

Tai įžanginis projekto „Trišalio dialogo plėtra savivaldybėse“ („Grass-root municipality social dialogue“) renginys. Norvegijos vyriausybės inovacijų ir verslo skatinimo agentūros „Innovation Norway“ finansuojamą projektą vykdo Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS), Samdomų darbuotojų profesinė sąjunga SAMPRO kartu su partneriais Lietuvoje ir Norvegijoje.

Toliau - spausk antraštę!

 

APIE „MOKSLINES” GUDRYBES, NAUDOJAMAS ŠILUMOS, ELEKTROS IR DUJŲ VARTOTOJAMS APIPLĖŠTI

2013-03-26

Nuolat didėjančios elektros ir šilumos kainos verčia ieškoti jų didėjimo priežasčių. Manyčiau, kad žymiu laipsniu tas didėjimas yra susietas su Metodikų, pagal kurias reguliuojamos monopolininkų kainos, kokybe. Tas elektros, šilumos ir dujų kainų nustatymo Metodikas parengia Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK). Todėl beveik visus tų kainų skaičiavimų klaidingus teiginius ir net sąmoningus netikslumus "pagimdo" ši Komisija, sukurdama „tobulą“ dokumentą elektros , šilumos ir dujų kainoms nustatyti, -  teigia žinomas ekonomistas doc. Jurgis Žvinklys.

Publikuojame mokslininko straipsnį, kuriame jis atskleidžia "mokslines" gudrybes, naudojamas  "argumentuotai" apiplėšti šilumos, elektros ir dujų vartotojus.

Straipsnis - paspaudus antraštę.

 

 

PRISIMINKIME EUROPOS SOCIALINĘ CHARTIJĄ

2013-03-12

Labai dažnai Lietuvoje profesinėms sąjungoms trukdoma dirbti, neleidžiama tinkamai atlikti jai deleguotų funkcijų.

„Didžiulė sėkmės dalis ginant darbuotojų teises bus garantuota, jei bent patenkinamai žinosime ir tinkamai taikysime ne tik Lietuvos Respublikos bet ir ES norminius teisės aktus. Šalia Darbo kodekso ir Profesinių sąjungų įstatymo pagrindiniu parankiniu dokumentu mums turėtų būti EUROPOS SOCIALINĖ CHARTIJA“, - teigia Laisvosios jungtinės profesinės sąjungos pirmininkas Feliksas Jucius. Siūlome paskaityti, paanalizuoti jo mintis.

Toliau - spausk antraštę!

 

Eugenijus Misiūnas. Kovo 11-oji – švęsti, ignoruoti ar protestuoti? (4)

2013-03-08

Neperdėsiu sakydamas, kad Kovo 11-oji buvo bene džiaugsmingiausia diena mano kartos gyvenime. Prisiminus tą visuotinai patirtą jausmą, kai iš tiesų pasijunti laisvas, atrodo, jog šios dienos minėjimas turėtų nepalikti nė vieno abejingo, - rašo Dubline (Airija) gyvenantis iš Marijampolės kilęs per penktąją dešimtį perkopęs lietuvis Eugenijus Misiūnas. - Bet kodėl gi Kovo 11-ąją tradiciškai „švenčia” tik valdžiažmogiai ir (ar tai sutapimas?) savo rasistinių, antisemitinių ir homofobiškų pažiūrų neslepiantys nacionalistai? Kodėl kasmet girdint tas pačias vimdančiai nuobodžias biurokratų kalbas ir per visą žiniasklaidą sklindantį trispalvėmis mojuojančių ir „Lietuva – lietuviams” baubiančių skustagalvių maršą, daugumą žmonių šią dieną dažniau apima liūdesys, o ne šventinė nuotaika?

Priežastis akivaizdi. Žmonės nebesijaučia laisvi.

O istorinės dienos išvakarėse E.Misiūnas elgėsi taip:

Skambant Lietuvos valstybiniam himnui - Tautiškai giesmei  Lietuvos Trispalve apsigobęs menininkas (!) ją nusimeta ir, likęs visiškai nuogas, suplėšo į skutus. Tokius vaizdus (pavadinkime juos politiniu-meniniu performansu „Kaip plėšoma ir draskoma Lietuva”) internete pamatyti gali kiekvienas.

"Ko siekiau paviešindamas šį kelių minučių trukmės video įrašą ir kodėl „premjeros” data tapo kovo 11-osios išvakarės? Trumpam atsakymui pasinaudočiau Rabbi Hillel sentencija: „Jei ne tu, tai kas? Jei ne dabar, tai kada?“- aiškina savo tų metų meninę politinę improvizaciją E.Misiūnas. O šiandien abejoja: švęsti, ignoruoti ar protestuoti?

Toliau - spausk antraštę!

 

JURGA JURGULIENĖ: KOVO 8-OSIOS PROGA ...

2013-03-08

Poetė profsąjungininkė

JURGA JURGULIENĖ

Kovo 8-osios proga

atsiuntė PN šį sveikinimą:

 

Mieloji,

nesvarbu kas tu esi -
teta, mama, močiutė,
žmona, sesuo, kaimynė,
bendradarbė siela atvira,
o gal geriausia draugė -
esi tu Moteris,
esi tu mylinti, gera,
esi pavasaris ir paslaptis,
esi tikėjimas, viltis
esi diena, naktis, net ištisa para,
esi lemtis, nes Moteris esi
nežemiška planetos šios dukra....

myliu, bučiuoju, apkabinu, su Moters diena

Jurga

 

PN arhyvo nuotraukoje: Jurga redakcijoje, 2009 m.

 

****

 

R. MOTIEJŪNAITĖ-PEKKINEN. TIKROJI CHEVRONO PELNŲ KAINA

2013-02-18

 Amerikos energetikos gigantę „Chevron“, vienintelę iš visų pasaulinių naftos korporacijų, lydi unikalus reiškinys - visuomeninis judėjimas, vienijantis bendruomenes, nukentėjusias nuo šios kompanijos veiklos. Šis sąjūdis atsirado daugiau nei prieš dešimtmetį, o pastaraisiais metais vis dar plečiasi; „Chevrono“ priešininkų idėjų sklaidos epicentras – interneto svetainė www.truecostofchevron.com. Čia  publikuojami pranešimai apie „Chevrono“ veiklą, pažeidžiančią bendruomenių interesus.

Visas straipsnis - paspaudus antraštę.PROFESINĖS SĄJUNGOS PRIEŠINSIS TROIKOS POLITIKAI (4)

2013-02-01

 2012 m. gruodžio 13 – 14 dienomis įvyko Europos visuomeninių paslaugų profsąjungų federacijos (EPSU) suorganizuota konferencija. Joje bandyta panagrinėti socialinio dialogo būklę šakiniu lygmeniu Europoje bei ekonominio taupymo įtaką kolektyvinėms sutartims viešajame sektoriuje.

Šiame tarptautiniame renginyje, be kitų, dalyvavo ir Naftininkų profesinės sąjungos teisininkas Pramonės profesinių sąjungų federacijos tarybos narys Ramūnas Bertulis.

Grįžęs iš šios, jo nuomone, naudingos konferencijos, R.Bertulis padarė ir liūdnų išvadų, kurias paskelbė leidinyje “Profsąjungų žinios” .

“ Lietuvos profesinėms sąjungoms “TROIKOS politika gali turėti tokios įtakos, kad niekada neturėsime šakinių kolektyvinių sutarčių”, - mano autoritetingas Naftininkų profesinės sąjungos atstovas.

Visas straipsnis – paspaudus antraštę!


KAIP SOCIALDEMOKRATŲ MINISTRO AUTORITETAI PROFESINES SĄJUNGAS NAIKINO (3)

2013-01-11

Neseniai vadinamosios centro kairės Vyriausybės finansų ministras, taigi antras žmogus po Premjero, Rimantas Šadžius DELFI konferencijoje pareiškė, kad jo autoritetai politikoje yra Ronaldas Reiganas, Margaret Tečer ir Jonas Paulius II.

Užgniaužiame nuostabą, nuryjame galvoje besisukančius epitetus, nesigiliname, kodėl socialdemokratas garbina aršius neoliberalizmo nešėjus, o tiesiog primename mūsų skaitytojams 1982-uosius, kai du ministro minimi „autoritetai“ susidorojo su savo šalių profesinėmis sąjungomis.

Eilinį kartą esame labai dėkingi Kanados žurnalistei ir apžvalgininkei Naomi Klein, kuri šiuos ir kitus faktus surinko ir sudėjo į knygą „Šoko doktrina: katastrofų kapitalizmo iškilimas“, bei leidyklai „Kitos knygos“, išleidusiai šią knygą lietuviškai.

Spausk antraštę!

 

TVF IR PB - SVARBIAUSI KORPORACIJŲ KRYŽIAUS ŽYGIUI GELBSTINTYS ĮRANKIAI (1)

2013-01-03

Ištrauka iš Naomi Klein knygos „Šoko doktrina: katastrofų kapitalizmo iškilimas“ (2009, Kitos knygos) apie tai, kokiu tikslu buvo įkurtas Pasaulio bankas (PB) ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF) bei į ką jie ilgainiui pavirto.

Spausk antraštę!

 

PROFESINĖ SĄJUNGA – KOLEKTYVINIO VEIKIMO ĮRANKIS (7)

2012-12-31

Profesinių sąjungų istorijos, veiklos sričių, šiandien  darbuotojų judėjimui iškylančių trukdžių apžvalga.

Straipsnio tikslas dar kartą priminti, kad profesinė sąjunga – vienintelis teisėtas, efektyviausias ir laiko patikrintas instrumentas darbo žmonių interesams ginti.

Spausk antraštę!

 

Legalių streikų Lietuvoje nebebus, tik stichiniai

2012-12-29

Teisė į streiką, kaip kraštutinę kolektyvinių veiksmų priemonę darbuotojams ginant savo ekonominius ir socialinius interesus, yra įtvirtinta tarptautiniuose teisės aktuose: Europos socialinėje chartijoje, Jungtinių Tautų tarptautinio ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių pakte, o Tarptautinės darbo organizacijos asociacijų laisvės komitetas yra konstatavęs, kad teisė streikuoti – pamatinė darbuotojų ir jų organizacijų teisė.

Toliau - spausk antraštę!

 

TUŠČIŲ PUODŲ PROTESTAS PRIEŠ TAUPYMO POLITIKĄ (4)

2012-11-12

Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) vykdomasis komitetas 2012 m. lapkričio 14 dieną paskelbė Veiksmų ir solidarumo diena. Europos profesinių sąjungų judėjimas kviečiamas mobilizuotis, rengti streikus, demonstracijas, eitynes ir kitas akcijas, ir palaikyti ETUC proteguojamą socialinės Europos politiką.

Lietuvos fašistuojančiai valdžiai paklusnūs teismai faktiškai uždraudė Vilniaus transportininkų lapkričio 14-osios streiką, o kitos šalies profsąjungos iki šiol nepranešė apie dalyvavimą europinėje Veiksmų ir solidarumo dienoje. Tuo tarpu kairiųjų visuomeninių judėjimų grupė lapkričio 14 d. nutarė surengti akciją "Tuščių puodų protestas prieš taupymo politiką".

Eitynės prasidės lapkričio 14 d., 12 val., V. Kudirkos aikštėje prie

Lietuvos Vyriausybės.

Toliau - paspaudus antraštę!


Kreipimasis į konservatorių lyderį dėl persekiojamų streikavusių Zarasų mokytojų (1)

2012-11-08

Lapkričio 9 d. prie Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos būstinės įvyko Zarasų mokytojų palaikymo piketas. Jo dalyviai psirašė ir užregistravo partijos pirmininkui Andriui Kubiliui skirtą kreipimąsi "Dėl streikavusių, o dabar persekiojamų Zarasų mokytojų".

Kreipimosi tekstas- spausk antraštę!

 

VILNIAUS TRANSPORTININKŲ 2012 11 14 STREIKĄ VALDŽIA STABDO

2012-11-08
Vilniaus transportininkų profesinių sąjungų lapkričio 14-ajai numatytą įspėjamąjį streiką Vilniaus 1 apylinkės teismas priėmė nutartį streiką atidėti 30-čiai dienų ir tuo faktiškai jį uždrausti.

Toliau -spausk antraštę!ZARASŲ PROFSĄJUNGININKĖ: GAUNAME ŠLAPIU SKUDURU PER VEIDĄ, KOL NEĮRODOME, KAD SU MUMIS REIKIA SKAITYTIS

2012-10-23

Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos profesinės sąjungos pirmininkės, LŠDPS Zarasų rajono susivienijimo pirmininko pavaduotojos Eglės Naprienės 2012 m. spalio 23 d. PN išsakytas komentaras tebesitęsiant streiko situacijai Zarasų mokyklų bendruomenėje, kai meras konservatorius Abramavičius su visa valdančiųjų kariauna parengė gudrų planą Zarasų streikui "uždusinti".

E.Naprienės komentaras - paspaudus antraštę

 

 

LDF ir TĖVYNĖS SĄJUNGOS BENDRADARBIAVIMO SUSITARIMAS (3)

2012-10-12

2012 m. spalio 10 d. Lietuvos darbo federacijos pirmininkė Eugenija Šniutienė ir partijos Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai vadovas Andrius Kubilius pasirašė bendradarbiavimo susitarimą.

Toliau - spausk antraštę!

 

JURGIS ŽVINKLYS. APIE AITVARUS ŠILUMOS ŪKYJE (1)

2012-10-08

Ekonomistas doc. Jurgis Žvinklys (nuotr.), įsitraukęs į diskusiją dėl nepaprastai didelių pelnų, kuriuos pastaruoju metu gauna "Vilniaus energija", pateikia mokslinę šilumos kainų apskaičiavimo metodikos kritiką. Jis teigia, kad tie aitvarai, kurie suneša energetikams tokius didžiulius pelnus,  veisiasi  Valstybinėje kainų ir energetikos kontrolės komisijoje (VKEKK), kuri ne tik nustato  viršutines kainų ribas, bet ir atlieka  kontrolės funkcijas.

Mokslininkas teigia, kad šilumos  kainų skaičiavimo metodikoje yra paslėptos dvi (nesąmoningos ar sąmoningos) klaidos. Pirmoji  klaida yra ta, kad neskiriamos  esminės ekonominės kategorijos  - sąnaudos ir turtas, investicijos . Antroji klaida -  nuosavo kapitalo rizikos  normos Rm  įvedimas  į   karšto vandens tiekėjo nuosavo kapitalo pelno  normos ir normatyvinio pelno  skaičiavimą .

Toliau - spausk antraštę!

 

KRISTINA KRUPAVIČIENĖ: LIETUVOJE NETURI BŪTI SKURSTANČIŲ VAIKŲ! (12)

2012-10-02

Kristina Krupavičienė, LPS "Solidarumas" atsakingoji sekretorė, - kandidatė į LR Seimo nares Kėdainių rinkiminėje apygardoje.

Kandidate ją iškėlė partija TVARKA IR TEISINGUMAS, sąrašo Nr. 9. Sąraše kandidatės Nr.27

Publikuojame interviu su Kristina Krupavičiene. Su kandidate į Seimą kalbėjosi Daiva Kvedaraitė.

Toliau - spausk antraštę!


LPSK VICEPIRMININKAS A.KVEDARAVIČIUS APIE NS 2012-206 (1)

2012-10-02

 2012 m. spalio 2 d. kviečiamam LPSK valdybos posėdžiui pateiktas LPSK vicepirmininko Algirdo Kvedaravičiaus atsiliepimas apie Nacionalinio susitarimo 2012-2016 m. projekto naujausią redakciją.

PN publikuoja jo tekstą.

Toliau - spausk antraštę!Naujausias Nacionalinio susitarimo 2012– 2016 metams projektas

2012-09-28

Rugsėjo 27 d. LPSK valdybos nariams išplatintas "Lietuvos politinių partijų, profesinių sąjungų, darbdavių, jaunimo, nevyriausybinių organizacijų Nacionalinis susitarimas 2012– 2016 metams" projektas.

Tekstas - spausk antraštę!

 

LŠDPS ZARASŲ SUSIVIENIJIMO IR ZARASŲ SAVIVALDYBĖS SUSITARIMAS

2012-09-26

Rugsėjo 26 d. Zarasų rajono zavivaldybės meras Arnoldas Abramavičius ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Zarasų rajono susivienijimo pirmininkas Andrius Navickas pasirašė susitarimą dėl streiko reikalavimų įgyvendinimo, kuriuo sustabdomas mokyklų streikas.

Susitarimo tekstas - spausk antraštę!

 

Ar įstatyminės profesinių sąjungų vadovų garantijos ką nors garantuoja? (11)

2012-09-17

Lietuvos medikų profesinės sąjungos pirmininkė Albina Kavaliauskaitė ir Vilniaus miesto Greitosios medicinos pagalbos stoties medicinos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Violeta Seiliuvienė siūlo pamąstyti apie Lietuvos Respublikos darbo kodekso, Profesinių sąjungų įstatymo papildymą.

„Apie Darbo kodekso nuostatų liberalizavimą galima pradėti kalbėti tik tuomet, kai lygiagrečiai bus diskutuojama apie šio darbo teisės šaltinio nuostatų, susijusių su profesinėmis sąjungomis ir jų realia įtaka darbdaviui, stiprinimą ir papildomų garantijų įvedimą“, - daro išvadą atitinkamus teisės aktus išanalizavusios straipsnio autorės.

Visas straipsnis – spausk antraštę!

 

RUGSĖJO 13 D. ZARASUOSE PRASIDĖJO PEDAGOGŲ STREIKAS

2012-09-17

Rugsėjo 13d., 15 val., įvyko streikuojančių mokytojų it savivaldybės atstovų susitikimas. Jame dalyvavo apie šimtą mokytojų, mokyklų darbuotojų, tėvų atstovų. Dalyvaujant Švietimo ir mokslo ministro patarėjui Albertui Lakštauskui, buvo pasiektas susitarimas pradėti derybas dėl pateiktų reikalavimų.

 2012 m. rugsėjo 14 d., 8.45 val. įvyko pirmas LŠDPS ir savivaldybės atstovų pasitarimas, kuriame nutarta, rugsėjo 21 d. sušaukti Zarasų savivaldybės tarybos posėdį, dėl konkrečių klausimų  derybų posėdį pradėti pirmadienį, 2012 m. rugsėjo 17 d., 13.00 val., apie nutarimą atnaujinti ugdymo procesą ir nutraukti streiką profsąjunga įsipareigojo informuoti savivaldybę rugsėjo 14 d. 14.00 val.

Toliau - spausk antraštę!

 

NACIONALINIO SUSITARIMO PROJEKTO 2012 09 11 REDAKCIJA (1)

2012-09-11

 2012 m. rugsėjo 11 d. įvykusiame LR Trišalės tarybos posėdyje Trišalės tarybos nariams buvo pateiktas susipažinti Nacionalinio susitarimo projektas, parengtas ir aprobuotas susitarimo rengimo darbo grupėje.

PN publikuoja jo tekstą.

Toliau - spausk antraštę!


NAUJASIS SINDIKALIZMAS – KAS TAI? (1)

2012-09-06

2008 m. pavasarį „Šveicarijos geležinkelių“ (Schweizerische Bundesbahnen, SBB) padaliniuose Belinconos mieste įvyko 35 dienas trukęs darbuotojų streikas. Valstybės valdoma bendrovė rengė restruktūrizavimo planus ir planavo atleisti 400 darbuotojų, tačiau darbuotojų streikas ir dirbtuvių užėmimas, visuomenės ir politikų mobilizavimas padėjo beveik pusšimčiui šeimų išsaugoti pragyvenimo šaltinį.

Kovos SBB dirbtuvėse Belinconoje pavyzdys puikiai pademonstravo, ką gali profsąjunginis pasipriešinimas. Iš šios kovos kilo Naujasis sindikalizmas (Neuer Syndikalismus – vok.). Publikuojame SBB dirbtuvių Belinconoje streiko komiteto manifestą, kviečiantį visus darbuotojus vienytis prieš darbo išnaudojimu paremtą ekonominę ir visuomenės sistemą.

Toliau – spausk antraštę!

 

ĮSAKYMAS DĖL NEEILINIO SVEIKATOS TIKRINIMO

2012-09-02

 Karoliniškių poliklinikos direktorės įsakymas dėl neeilinių sveikatos patikrinimų buvo išleistas tik 2012 m. rugpjūčio 30 d., nors Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose" buvo paskelbtas dar 2000 m. gegužį.

Ko gero, J.Kutkauskienei tokio įsakymo prireikė tik kaip priemonės paklupdyti ar sunaikinti maištininkei A.Kavaliasukaitei?

Publikuojame įsakymo tekstą.

Toliau - spausk antraštę!


J.KUTKAUSKIENĖS ELGESYS SUŽLUGUS PRIEVARTOS AKCIJAI (13)

2012-09-01
Po to, kai Karoliniškių poliklinikos direktorei nepavyko  prievarta su trijų vyrų pagalba
išvežti A.Kavaliauskaitę į Santariškes, direktorė Kutkauskienė siautėjo toliau, įskaitant ir tai, kad poliklinikoje išjungė internetą, kad darbuotojai negalėtų skaityti Profsąjungų naujienų publikacijų. Beje, taip kartu buvo išjungta ir galimybė darbuotojams susisiekti su pacientais.
PN (redaktorė Ramunė Motiejūnaitė-Pekkinen ) gavo A.Kavaliauskaitės laišką, kuriame aprašomas Kutkauskienės tolesnis elgesys, kuriuo siekiama įgąsdinti ir kitus darbuotojus.
Publikuojame laišką.
Toliau - spausk antraštę!
 

A.KAVALIAUSKAITEI BRUKAMAS NEEILINIS SVEIKATOS TIKRINIMAS (9)

2012-08-30

 Karoliniškių poliklinikos vadovė J.Kutkauskienė toliau eskaluoja psichologinį spaudimą teisėtai profesinės sąjungos pirmininkei Albinai Kavaliauskaitei: galimas Kutkauskienės organizuojamas priverstinis pirmininkės sveikatos patikrinimas. Tai rodo A.Kavaliauskaitei įteiktas 2012-08-29 datuotas oficialus administracijos raštas  "Dėl neeilinio sveikatos patikrinimo"

Šį raštą A.Kavaliauskaitė komentuoja taip:

Atrodo, <administracija> pasiruose priverstinai nuvezti rytoj pasitikrintii sveikata i Santariskes. Vel brutaliausiu budu pazeidziamos mano teises. Darbdavys gali reikalauti pasitikrinti sveikata pakartotinai, bet negali vezti priverstinai i konkrecia gydymo istaiga. Sveikatos prieziuros istaiga turiu teise pasirinkti as. Darbdavys privalo skirti man tam pakankamai laiko darbo metu.
Net psichikos ligoniu niekas neveza, jei jie neduoda sutikimo. Nebent keltu gresme sau ar aplinkiniams. Atrodo mane jau prie tokiu priskyre :)
Toliau - spausk antraštę!


 

LSDP IR LPSK BENDRADARBIAVIMO SUSITARIMAS (2)

2012-08-27

Rugpjūčio 25 d. pasirašytas Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) bendradarbiavimo susitarimas.

Toliau - spausk antraštę!

 

DOC. J. ŽVINKLYS. PAMĄSTYMAI APIE DARBO NAŠUMĄ IR DARBO UŽMOKESTĮ (1)

2012-08-22
Niekas neabejoja, kad darbo našumo didinimas yra svarbus kelias žmonių būviui pagerinti, kelias, leidžiantis padidinti darbo užmokestį. Todėl yra reikšminga tyrinėti šių rodiklių dinamiką tiek visame šalies ūkyje, tiek ir atskiruose ūkio vienetuose.

Gana ilgą laikotarpį vidutinis darbo užmokestis šalies ūkyje augo gerokai pralenkdamas darbo našumą. Bet pastaraisiais trejais metais  (2009-2011 m.) matome šių rodiklių dinamikos priešingą vaizdą: per tuos trejus metus darbo našumas padidėjo 4,1 proc., o vidutinis mėnesinis darbo užmokestis sumažėjo 4,9 proc.

Be abejo, tai nenormali situacija. Bet ji tokia Lietuvos ūkyje. Dar labiau situacijos blogumą suvoksime palyginę Lietuvą su kitomis ES valstybėmis.

Toliau - spausk antraštę!

 

UŽ BENDRAVIMĄ SU ŽURNALISTAIS DIREKTORĖ J.KUTKAUSKIENĖ NUBAUDĖ A.KAVALIAUSKAITĘ (4)

2012-08-08

 Po 2012 m. liepos 25 d. įvykusio piketo prie Karoliniškių poliklinikos, kurį filmavo PN redakcija (Juozas Steponas) ir tinklalapis slaptai.lt (G.Visockas), poliklinikos vadovės J.Kutkauskienės vardu Albinai Kavaliauskaite buvo pareikšta naujų pretenzijų ir pareikštas papeikimas.

A.Kavaliauskaitė buvo apkaltinta tuo, kad „2012-07-25 savo darbo laiku ... bendravo su visuomenės informavimo priemonių atstovais; filmavosi VšĮ Karoliniškių poliklinikos patalpose; visuomenės informavimo priemonių atstovus vedžiojo po tarnybines patalpas“

Žemiau publikuojame įsakymo tekstą

Toliau – spausk antraštę!

 

K.ČILINSKAS. LIETUVOS TEISĖ LABIAUSIAI GINA STAMBŲJĮ KAPITALĄ IR DARBDAVĮ

2012-08-02

 2007 m. birželio 12 d. žinių portalas "Delfi" paskelbė straipsnį "Apie vergovę „Maximoje" prabilusi neįgalioji negavo nė cento". Straipsnis sukrėtė skaitytojus ir, žinoma, profsąjungininkus.

Redakcija ryžosi jį perspausdinti LP internete ir atskirai padiskutuoti dėl “vergovės" (kuri egzistuoja, kaip žinoma, ne vien maximose) priežasčių ir būdų jai panaikinti, dėl profsąjungų ir pilietinių organizacijų pareigų ir galimybių šioje srityje.

Paskelbę straipsnį LP tinklalapyje (dabar – Profsąjungų naujienos -red.), kartu kreipėmės keliais žinomais adresais. Vienas jų - buvusio G.Vagnoriaus vyriausybės kanclerio Kęstučio Čilinsko, šiuo metu (2007 metais - red.) - advokato, Žmogaus teisių stebėjimo instituto valdybos pirmininko.

Spausdiname 2007 metų K.Čilinsko komentarą.

Toliau - spausk antraštę!


 

J.KUTKAUSKIENĖ TOLIAU "DOROJA" JAI NETINKAMĄ PS PIRMININKĘ A.KAVALIAUSKAITĘ (9)

2012-07-31

2012 m. liepos 25 d. prie Vilniaus Karoliniškių poliklinikos įvyko piketas po 4 teismo procesų į darbą grąžintai tesėtai poliklinikos profesinės sąjungos pirmininkei Albinai Kavaliauskaitei ginti nuo poliklinikos direktorės J.Kutkauskienės moralinio psichologinio teroro.  Piketą surengė  Samdomųjų darbuotojų profesinė sąjunga SAMPRO;  iki tol ji kartu su PN parengė ir paskelbė atitinkamos peticijos projektą, kuriam piketo dieną jau buvo pritarę 200 piliečių (peticija pasirašoma ir toliau). Baigiantis piketui J.Kutkauskienei oficialiai buvo įteikas peticijos tekstas ir piketo dalyvių reikalavimai.

Piketo eigą nufilmavo bei paskelbė  PN (Juozas Steponas) ir tinklalapis slaptai.lt.

Po piketo J.Kutkauskienė toliau tęsia psichologinį smurtą prieš  A.Kavaliauskaitę. Liepos 30 d. A.Kavaliauskaitei buvo įteiktas  "Raštas dėl paaiškinimo pateikimo". Publikuojame jo tekstą.

Toliau - spausk antraštę! 

 

TOKS NACIONALINIS SUSITARIMAS GALĖTŲ BŪTI PRIIMTINAS PROFESINĖMS SĄJUNGOMS (1)

2012-07-16

Kol vyksta diskusijos dėl darbdavių iniciatyva parengto Nacionalinio susitarimo 2012-2016 metams projekto, "Švyturio" profesinės sąjungos pirmininkas, Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos Klaipėdos regiono koordinatorius Raimondas Tamošauskas siūlo diskusijai savo parengtą dokumento redakciją.

Toliau - spausk antraštę!

 

PILIETINĖ AKCIJA "KONSTITUCIJA BE DEKORACIJŲ"

2012-07-13

 Konstitucija, kuri neveikia, tėra graži dekoracija“, – sako piliečių grupė, š. m. liepos 16 d., pirmadienį, 14 val., V. Kudirkos aikštėje, Vilniuje, sumaniusi akciją, kurios metu iš Lietuvos Respublikos Konstitucijos bus teatralizuotai pašalinti tie straipsniai, kurie, akcijos rengėjų nuomone, iš tikrųjų neveikia, neatitinka tikrovės ir tarnauja tik kaip graži dekoracija.

Video iš akcijos.

Toliau - spausk antraštę!


2012-2016 m. NACIONALINIO SUSITARIMO PROJEKTAS (2)

2012-07-10

2012 m. liepos 10 d.LR  Trišalės tarybos posėdyje pristatytas Nacionalinio susitarimo 2012-2016 m. projektas..
.

2012 m. rugpjūčio 31 d. trys ps centrai parengė pastabas dėl aukščiau minimo projekto. Publikuojame, siūlome aptarti.

Tekstas - paspaudus antraštę.


PROFESINIŲ SĄJUNGŲ 20120516 RAŠTAS VALDŽIAI DĖL DK PATAISŲ PROJEKTO

2012-05-21

 Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai
DĖL DARBO KODEKSO PROJEKTO
.
Lietuvos profesinių sąjungų nacionalinių junginių koordinacinis centras (toliau - LKC) susipažino su teikiamu Lietuvos Respublikos darbo kodekso 47, 96, 99, 101, 108, 109, 110, 129, 130, 135, 136, 138, 140, 141, 144, 147, 149, 152, 153, 154, 165, 166, 167, 168, 172, 177, 184, 194, 202, 206, 256, 297 straipsnių pakeitimo ir papildymo bei 116, 190 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo projektu (toliau -DK projektas) ir pateikia savo pastabas.

Toliau - spausk antraštę!


PO DVEJŲ METŲ BYLINĖJIMOSI MEDIKĖ GRĄŽINTA Į DARBĄ

2012-05-14

Apie Lietuvos medikų profesinės sąjungos pirmininkės Albinos Kavaliauskaitės istoriją esame rašę ir mes, tačiau Lietuvos radijo žurnalistės Audros Čepkauskaitės išsami situacijos studija kelia pagarbų susižavėjimą.

Kad prireikus mes ir mūsų skaitytojai turėtų šią medžiagą po ranka, publikuojame šį straipsnį ir savo portale.

Straipsnį skaityk paspaudęs antraštę!

 

PROFSĄJUNGŲ LYDERIAI VIEŠĖJO BELGIJOJE (2)

2012-05-02

Kaip jau rašėme, balandžio pabaigoje Europos Parlamento nario Justo Paleckio kvietimu Briuselyje viešėjo grupė profesinių sąjungų lyderių iš Lietuvos. Gana išsamiai vizitą jau aprašė nenuilstantys parlamentaro asistentai Jurgis Gurskis ir Kasparas Kemeklis, tad savo skaitytojams pateiksime kartu su grupe Belgijoje viešėjusios tinklalapio www.lprofsajungos.lt partnerės ir redaktorės apžvalginį komentarą.

Per pusantros dienos J. Paleckio komanda sugebėjo surengti maksimaliai užpildytą programą, Jurgis ir Kasparas pasikeisdami visur mus lydėjo, vertėjavo ir suteikė daug naudingos informacijos. Aštuoni įvairių profesinių sąjungų lyderiai susitiko su Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generaline sekretore, su trijų profesinių sąjungų atstovais, keliais Europos Parlamento nariais.

Toliau - spausk antraštę!

 

VIRGINIJA VILIMIENĖ. STIPRINKIME MŪSŲ ORGANIZACIJĄ!

2012-04-13

Balandžio 6 d. įvyko metinė ataskaitinė Naftininkų profesinės sąjungos konferencija. Metinę 2011 m. ataskaitą perskaitė profsąjungos tarybos pirmininkė Virginija  VILIMIENĖ.

 "Naftininkų profesinė sąjunga vienija 999 narius. Ataskaitiniais metais į organizaciją įstojo ir ją paliko po 31 darbuotoją, tačiau 23 nariais profsąjunga vis tiek sumažėjo. Taip atsitiko todėl, kad iš įmonės 2011 metais atleisti 105 darbuotojai. Šiuo metu pagrindinėje bendrovėje dirba apie 1850, antrinėse įmonėse – apie 300 žmonių," - informavo delegatus pirmininkė.

Visas ataskaitos tekstas - paspaudus antraštę!JŪRATĖ VOLOSKEVIČIENĖ: VIS DĖLTO NUEITA NE TUO KELIU (1)

2012-04-03

Aplink Lietuvos švietimo darbuotojų profesinę sąjungą (LŠDPS) susibūrusio Lietuvos švietimo sistemos profesinių sąjungų centro, Mokytojų profesinės sąjungos (LMPS) iniciatyva kovo 31 d. įvyko Visos Lietuvos mokytojų suvažiavimas, kuris surinko į Forum Palace konferencijų salę apie 500 delegatų.

Pranešimą "Visgi nueita ne tuo keliu" pateikusios LMPS pirmininkės Jūratės Voloskevičienės ir po jos pranešimą "Iššūkiai Lietuvos švietimui: sprendimų paieškos" perskaičiusio švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus priešingi požiūriai susilietė gal tik vienu momentu - ties Smetonos laikų Lietuvos švietimo reikalų paminėjimu.

Ministras priminė, kad šiuo suvažiavimu tęsiama tarpukaryje rengtų mokytojų suvažiavimų tradicija ir pacitavo 1936 metų mokytojų suvažiavime pasakytą Antano Smetonos kalbą, o J.Voloskevičienė pastebėjo, kad dabartinės mokyklos struktūra nuplagijuota iš tarpukario Lietuvos laikų.

J.Voloskevičienės  pranešimo tekstas - paspaudus antraštę!


KAIP MOTERYS SIEKĖ LAISVĖS IR LYGYBĖS

2012-03-08

„Kovingojo vasario ir kovo“ darbininkių moterų tradicija, kaip ir Gegužės pirmoji, gimė JAV viename iš XIX amžiaus darbininkų centrų. Anot miesto legendų, Niujorke 1857 m. kovą moterys, dirbusios Žemutinio Istsaido tekstilės fabrikuose, surengė demonstraciją siekdamos sutrumpinti darbo laiką ir pagerinti darbo sąlygas.

Maršą žiauriai išvaikė policija. Istorikai lyg šiol ginčijasi, ar toks įvykis buvo, ar jį sugalvojo „atgaline data“, kad paaiškintų Kovo 8-osios ištakas.

Toliau - spausk antraštę!

 

VASARIO 21 DIENOS STREIKO ORGANIZATORIAI GALĖJO Į JĮ ĮTRAUKTI DAR IKI 300 PEDAGOGŲ

2012-03-03

2012 m. vasario 21 d. dviejų valandų įspėjamajame pedagogų streike nedalyvavo  dar apie 300 potencialių dalyvių..

Kodėl taip atsitiko?

Atsakymą "Dialogo" savaitraštyje paskelbtame pareiškime   pateikia LIetuvos švietimo sistemos darbuotojų profesinių sąjungų (LŠDPS) centro nariai: Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (pirmininkas Aleksas Bružas),  Lietuvos mokytojų sąjunga (vadovė Jūratė Voloskevičienė),  Lietuvos  krikščioniškoji švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (Aldona Kindurienė), Lietuvos profesinė sąjunga “Sandrauga” (Kęstutis Juknis).  

Protesto akcijų organizatoriai nuo pat pradžių pabrėžtinai nepaisė solidaraus veikimo principo, - teigia pareiškimo autoriai.

zrpss.lt nuotraukoje: streikas vienoje Klaipėdos mokykloje

Pareiškimą skaityti - paspaudus antraštę!


FILOSOFAS K.STOŠKUS APIE TRIŠALĘ TARYBĄ, NAC. SUSITARIMĄ IR TIESIOGINĖS DEMOKRATIJOS PROFANAVIMĄ

2012-02-02

Čia publikuojamame pranešime "Tiesioginė demokratija bei ekonominės ir visuomenės reikalų tarybos likimas Lietuvoje" filosofas Krescencijus Stoškus, be kita ko, sako:

 

Kai tauta šaukte šaukėsi savitarpiškais apsiribojimais grindžiamo susitarimo, jai iš aukšto buvo nuleistas nomenklatūriniu Trišalės tarybos „susitarimu“ įformintas  eilinis klanų suokalbis su ciniškais siūlymais prisijungti ir visoms kitoms organizacijoms. Lygiateisiškumo principas reikalavo užtikrinti visų piliečių išgyvenimo galimybes gimtojoje šalyje, tačiau tariamasis elitas be ceremonijų išsukinėjo saviškius nuo diržų susiveržimo prievolės.

Užuot paskatinęs ir savo pačių pavyzdžiu patraukęs žmones pasidalinti užgriuvusią krizės naštą, imtis apsiribojimų ir susitelkti bendram išgyvenimui, jis nepajėgė įveikti savo arogancijos, įžūlumo ir pasipūtimo. Net priešingai, jis pažabojo tris labiausiai papirkimui pasidavusias profsąjungas, ir taip jau bedantes ir nuolankias, kad jos tylėtų, o jaunų žmonių srautai buvo priversti masiškai bėgti į svetimus kraštus.

 

Gintaro Jonaičio nuotr.

 

Pranešimą skaityk paspaudęs antraštę!

 

VYTAUTAS BAKAS. KAIP SUSTIPRINTI PROFESINES SĄJUNGAS? (7)

2012-01-29

Kaip jau esame pranešę, 2011 m. spalio 22 d. Vilniuje įvyko konferencija "Nacionalinis susitarimas dėl valstybės stiprinimo".

Pranešimus joje skaitė Vilniaus universiteto profesorius ekonomikos mokslų habil. dr.  Povilas Gylys, politologas Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Antanas Kulakauskas, filosofas humanitar. m. dr. Krescencijus Stoškus,  teisės filosofas Mykolo Romerio universiteto profesorius Alfonsas Vaišvila, Vilniaus universiteto profesorius, socialinių mokslų daktaras (hp) Romas Lazutka, Vilniaus universiteto docentė ekonomikos m. dr. Aušra Maldeikienė.

Tarp pranešėjų buvo ir Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas, kurio pranešimą čia skelbiame.

Gintaro Jonaičio nuotr.

Toliau - paspaudus antraštę!


 

KAIP IŠGELBĖTI LIETUVĄ NUO „MŪSŲ“ DUJŲ VARTOJIMO SUMAŽĖJIMO

2012-01-27

arba

Kodėl ir kam taip reikia nekęsti „kaimynų“

Daugiau kaip prieš metus užrašiau savo pasvaičiojimus apie tai, kas gi vyksta su ta mūsų šilumos energetika. Tada padiskutavome apie tai su kolegomis ir padėjau rašinį į šalį. Šiandien tai tapo dar aktualiau, juolab kad dabar ta tema kalama tik į vienus vartus.

Toliau - spausk antraštę!

 

ANDRIUS BIELSKIS DŪSTA NUO KAPITALIZMO

2012-01-07

 "Tačiau labiausiai liūdina kairiųjų bejėgiškumas. Pasaulio ekonominės krizės akivaizdoje bei galvas keliančių Europos fašistinių populistų kontekste politinės kairės lyderiai atrodo beviltiškai. Karlas Marxas, autorius kuris šiandien vis dar yra tabu steriliems Lietuvos inteligentams, buvo teisus sakydamas, kad profesinės sąjungos ir kairiosios partijos, priimdamos kapitalistinės visuomenės žaidimo taisykles, ilgainiui bus nukenksmintos, panašiai kaip yra nukenksminami iškastruoti katinai".

VISA PUBLIKACIJA - PASPAUDUS ANTRAŠTĘIRINA JUDINA APIE SOCIALINĮ DIALOGĄ ROKIŠKYJE

2011-12-30

Irina Judina. Nuomonė. Popierinis socialinis dialogas, Europos milijonai ir alkani žmonės .

.Socialinė apsaugos ir darbo ministerija 2011 m. metų pabaigoje paskirstė 15,4 mln. litų devynioms darbuotojus ir dvylikai darbdavius atstovaujančioms organizacijoms socialinei partnerystei ir dialogui vystyti. Šie pinigai bus skirti daugiausia mokymams ir propagandiniams renginiams. Lietuva turės ką papasakoti Briuselyje, kaip gerinama darbuotojų padėtis šalyje, kaip atsakingi darbdaviai paiso pavaldinių nuomonės ir siekia gero klimato darbe.- Delfi.

****

SVARBIAUSIAS 2011 M. ĮVYKIS (2)

2011-12-28

Išrinkime svarbiausią 2011 metų profesinių sąjungų įvykį. Balsuoti arba pasiūlyti Jūsų nuomone svarbų įvykį galima rašant komentaruose arba prisijungus prie Facebook'o.

Reitinguojamas sąrašas -  paspaudus antraštę.

 

FOTOGALERIJA

2011-10-04

Čia rasite PN nuotraukų galeriją.

 

A.MALDEIKIENĖ: SAMDOMIEJI NUKENČIA LABIAUSIAI

2011-10-04

Jei Lietuvoje veiktų „kas nors panašaus į profsąjungas“, šalis nebūtų atsidūrusi tokioje beviltiškoje situacijoje, kaip yra dabar, -  sakė ekonomistė Aušra Maldeikienė paskaitoje „Socialinio modelio ypatumai“, skaitytoje Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos kvietimu gegužės 20 d. Trakuose.

Visas tekstas – paspaudus antraštę!

 

 

ŽURNALISTIKA IR PROFESINĖS SĄJUNGOS

2011-09-27

Žurnalistai jau nebėra ta elitinė grupė, informuojanti visuomenę. Tarp jų ir skaitytojų išnyko distancija, nes pastarieji įsijungė į informacijos kūrimą (blogai, socialiniai tinklai), - konstatuoja buvęs Tarptautinės žurnalistų federacijos generalinis sekretorius Aidanas Vaitas (Aidan White), rugsėjo 26 d. „Transparency International“ Lietuvos skyriaus surengtų „Žurnalistų pusryčių“ svečias.

Diskusijos tema - kaip žurnalistų profesinės sąjungos gali prisidėti prie žurnalistų darbo sąlygų gerinimo ir etiškos žurnalistikos kūrimo.

Nori išsamiau - spausk antraštę!

 

AR REIKIA PROFSĄJUNGOMS NAUJOVIŲ?

2011-09-03

Sparčiai globalizuojantis kapitalui, lygiai taip pat sparčiai nyksta organizuotų darbuotojų galia. Niekam įspūdžio nebedaro tūkstantinės minios, taikiai (kad ir ne visada) reiškiančios savos valią. Dabar jau protestuojančiųjų minioms suvaldyti metamos didesnės riaušių policijos pajėgos. Streikais taip pat nelabai ką išgąsdinsi, - privačiame sektoriuje kapitalui tai dažnai būna tik dar vienas pretekstas perkelti gamybą į pigesnės darbo jėgos šalis.

Supratusios, kad stipresnėmis tapti įgalins narių ir finansų koncentracija, darbuotojų organizacijos pradėjo jungimosi žygius.

Stambesnių profsąjunginių darinių lyderiai visi lyg susitarę tvirtino, jog solidarumas, vienybė yra būtini, ir pritarė mažų darinių jungimosi į stambius idėjai. Tačiau kalbos ir liko kalbomis.

Vis dėlto pernai įvykusiame Chemijos pramonės darbuotojų profesinių sąjungų federacijos suvažiavime nuspręsta inicijuoti naujo, vienijančio daugiau organizacijų, darinio kūrimą. Chemikų iniciatyvą tuoj palaikė energetikai, po kiek laiko prie jungimosi procesų nutarė dėtis ir miškininkai.

Pagrindiniai konkrečių žingsnių iniciatoriai – Naftininkų profesinė sąjunga. Jos atstovai gegužės mėnesį vykusioje diskusijoje Trakuose paragino sudaryti ir atitinkamą darbo grupę LPSK lygmeniu.

Pareikšti savo požiūrį į jungimosi idėją paprašėme keletos LPSK valdybos narių.

Visas tekstas - paspaudus antraštę!

 

PROF. ROMO LAZUTKOS ARGUMENTAI PRIEŠ PRIVATIZAVIMĄ SOCIALINĖJE SFEROJE

2011-06-30

Naujosios kairės 95 auditorijos pakvietė padiskutuoti  tema „Ko ieškoma ir kas randama privatizuojant socialines (sveikatos, švietimo, studijų, pensijų) paslaugas?“

Birželio pradžioje įvykusioje diskusijoje pagrindinį pranešimą skaitė sociologas, ekonomistas prof. Romas Lazutka.

Pasak jo, rinkos ar jos elementų įvedimas į tris visuomenei labai svarbias sritis – švietimą, sveikatos apsaugą ir socialinį draudimą – paprastai aiškinamas valstybės nepajėgumu jas tinkamai finansuoti ir valstybinių įstaigų veiklos neefektyvumu. Įprastas privatizavimo šalininkų atsakymas: vardan efektyvumo tenką aukoti šiek tiek teisingumo. Tačiau rinkas nuolat ištinka nesėkmės, kurios socialinėje sferoje ypač skaudžiai atsiliepia visuomenei.

Profesoriaus teigimu, socialinis teisingumas ir rinkos principai tiesiog nesuderinami.

Pagal R.Lazutkos paskaitą "Lietuvos profsąjungos" parengė ir paskelbė  straipsnį.

Skaityti paspaudus antraštę!

 

PREZIDENTĖ, MAXIMA, IKI, NORFA IR ...PROFSĄJUNGOS

2010-10-21

 2010 m. spalio 21 d. visuomeninis judėjimas Naujoji Kairė 95 ir DEMOS kritinės minties institutas paskelbė "priminimą" Lietuvos Respublikos Prezidentei po to, kai į susitikimą su ja pakviestiems keturių didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų vadovams Prezidentė Dalia Grybauskaitė išsakė kritikos ir pareikalavo, kad didieji prekybininkai rastų būdų sumažinti maisto kainas taip, kad nenukentėtų tiekėjai.

"Tačiau, - rašo pareiškimo autoriai, - apie darbuotojus Prezidentė neužsiminė nė žodžiu, o juk būtent ant jų pečių, eilinį kartą, bus užkrauta sumažintų kainų našta".

Pareiškime konkrečiai buvo kalbama ir apie Maxima, IKI, Norfa kasininkių ir kitų darbuotojų išnaudojimą bei primenama Prezidentės išsakyta skeptiška nuomonė apie profsąjungų reikalingumą.

Toliau - spausk antraštę!


PROFESINIŲ SĄJUNGŲ VIENYBĖ - UTOPIJA? (Žurnalistinis tyrimas) (2)

2010-08-31

Profesinių sąjungų vienybės problema opi ir skaudi kone visus atkurtos nepriklausomos Lietuvos metus. Skaldymasis, iki šiol besitęsianti konfrontacija pirmiausia, matyt, sietini su tarybinių profsąjungų palikto turto dalybomis.

Jeigu iš keturių stambių skėtinių organizacijų liko trys, kurios jau veikia kartu ar bent imituoja bendrą darbą, tai šalia jų nebe pirmi metai veikia arba vis dar randasi profsąjungos, kurios vadina save laisvomis, nepriklausomomis ir oponuoja trims vadinamiesiems nacionaliniams centrams. Vienos šalia jų esančios profesinės sąjungos veikia šakiniu principu (Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas, Lietuvos švietimo sistemos darbuotojų profesinių sąjungų centras), kitos (Jungtinė profesinė sąjunga, Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“) – pretenduoja ir į nacionalinių centrų statusą.

Visi centrai ir šakos deklaruoja vienybės prioritetus. Tačiau įmonėse ar regionuose praktiškai nubrėžtos ar brėžiamos tą vienybę skaldančios ežios. Akivaizdu, kad atskirtį, susvetimėjimą įtvirtina ir asmeninės lyderių ambicijos, simpatijos antipatijos, iš centrų „žemyn“, į pirmines organizacijas, generuojama savimonė, esą mūsų profsąjungos esančios „tikresnės“ už kitas, mūsiškės nuosekliau gina darbuotojus negu kitos...

Galiausiai - pyktis ar pavydas dėl vienokių ar kitokių pinigų, lydimas kaltinimais „geltonumu“, darbuotojų interesų „pardavimu“ ir t.t., ir pan.

Visą straipsnį skaitykite paspaudę antraštę!


 

KAI JAU NEBESINORĖS NEI DIRBTI, NEI SKŲSTIS ...

2010-06-29
  Šiandien reikia mažiau skųstis, o daugiau dirbti. Taip liepė Prezidentė Dalia Grybauskaitė 2010 m. vasarą lankydama Dzūkijos kaimus.

"Lietuvos profsąjungų" redakcijos komentarą  skaitykite  paspaudę antraštę

SUVAŽIAVIMAS PRAĖJO LABAI SKLANDŽIAI

2010-05-07

2010 metų gegužės 7 d. Vilniuje įvykusiame Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos  (LPSK) IV suvažiavime be diskusijų pritarta veiklos ir finansinei ataskaitoms, priimtos organizacijos įstatų pataisos, perrinkti iki šiol buvę visi  trys vadovai, patvirtintos LPSK veiklos 2010-2014 metais kryptys bei  rezoliucijos.

Suvažiavimą pasveikino Ministro Pirmininko kancleris Deividas  Matulionis, socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas, Seimo narys Algirdas Sysas, tarptautinių ir šalies profsąjungų centrų, darbdavių organizacijų atstovai, svečiai iš užsienio.

Visas reportažo tekstas - paspaudus antraštę


A. ČERNIAUSKO AUTOBIOGRAFIJA IR RINKIMINĖ PROGRAMA (1)

2010-05-07

2010 m. gegužės 7 d. Vilniuje įvyko IV Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) suvažiavimas.

Trečią kartą į LPSK pirmininko postą balotiravosi ir ARTŪRAS ČERNIAUSKAS.

Be suvažiavime pasakytos kandidato prisistatymo kalbos, A.Černiauskas delegatams pateikė ir agitacinį lapelį - autobiografiją bei glaustą kandidato programą.

Autobiografiją ir programą skaityk paspaudęs antraštę!

 

R. TAMOŠAUSKAS: KAD PROFSĄJUNGOS TAPTŲ BENT ŠIEK TIEK AKTYVESNĖS

2010-05-07

2010 m. gegužės 7 d. Vilniuje įvyko IV Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) suvažiavimas, kuris kitiems ketveriems metams išrinko  LPSK vadovus. Greta dabartinio LPSK vadovo A.Černiausko į LPSK pirmininko postą pretendavo LPSK narės Maistininkų profesinės sąjungos (MPS) kandidatas MPS koordinatorius Klaipėdoje "Švyturio" alaus darykos profesinės sąjungos pirmininkas Raimondas Tamošauskas. Rinkimus į LPSK pirmininko postą jis pralaimėjo. Tuo tarpu jis pateikė išsamiausią rinkiminę programą.

Tokia pat išsami buvo ir R.Tamošausko kalba suvažiavime. Jos tekstą R.Tamošauskas atsiuntė lp redakcijai prašydamas ją paskelbti. Kadangi kandidato kalboje pateikiami išties dėmesio verti siūlymai publikuojame R.Tamošausko  kalbos LPSK suvažiavime tekstą.

(Nuotr.: R.Tamošauskas su šeima)

Kalbos tekstą skaitykite - paspaudę antraštę!

 

LPSK 2006 - 2010 METŲ VEIKLA "LIETUVOS PROFSĄJUNGŲ" VEIDRODYJE

2010-05-05

Vartydama laikraščio „Lietuvos profsąjungos" archyvą - komplektą bei į pagalbą pasitelkdama internetinį puslapį www.lprofsajungos.lt  redakcija išrinko, jos požiūriu, svarbiausius LPSK veiklos momentus, vienaip ar kitaip aprašytus laikraštyje. 

Gegužės 7 d. įvyksiančio LPSK suvažiavimo delegatams ši publikacija, tikimės, padės suvažiavimo delegatams  ir visiems tinklalapio skaitytojams susidaryti išsamesnį vaizdą apie pastarosios LPSK vadovų A.Černiausko, A.Kvedaravičiaus, J.Matuizienės ir LPSK narių veiklą, taip pat ir apie "Lietuvos profsąjungų" laikraščio vaidmenį ją atspindint, propaguojant bei skatinant.

Skaityti publikaciją - paspaudus antraštę!

 

LPSK IV SUVAŽIAVIMAS: KANDIDATŲ Į LPSK VADOVUS PAŽADAI

2010-05-05

2010 m. gegužės 7 d. kviečiamas Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) IV suvažiavimas.

Vasario 19 d. įvykusiame LPSK tarybos posėdyje prisistatė kandidatai į LPSK vadovus: į pirmininko postą kandidatuos dabartinis LPSK vadovas Artras Černiauskas ir Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos Klaipėdos regiono koordinatorius Raimondas Tamošauskas; pavaduotojos kėdės, be Algirdo Kvedaravičiaus, siekia Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Rūta Osipavičiūtė. Į generalionio sekretoriaus postą jau trečią kartą pretenduoja viena kandidatė dabartinė generalinė sekretorė Janina Matuizienė.

Publikuojame pretendentų į LPSK vadovus prisistatymo kalbas, paskelbtas "Lietuvos profsąjungų" vasario mėn. numeryje. Oficialią prisistatymo programą  (jau po LPSK tarybos dalimis) paskelbė R.Tamošauskas, todėl čia publikuojama ne jo kalba LPSK tarybos posėdyje, o oficialioji rinkiminė programa.

Kandidatų prisistatymą skaityk paspaudęs antraštę!

 

L. MOSĖDAITIS: KAS TOJI VALSTYBINĖ SIGNATARO RENTA?

2010-03-31

Lietuvos Respublikos Seimas 2003 metų rudenį paskubomis priėmė  Lietuvos nepriklausomybės Akto signatarų statuso įstatymą, pagal kurį buvo įteisintas valstybinės signataro rentos skyrimas.

Spartuolišką darbo tempą tada parodė ir Prezidentas, nedarbo dieną – sekmadienį – pasirašydamas šį Įstatymą, kuris suteikia teisę signatarams gauti valstybinę signataro rentą, o šiems mirus - jų sutuoktiniams ir vaikams gauti signatarų našlių ir našlaičių rentas. Įstatymas įsigaliojo nuo 2004 m. sausio 1 d.. Įstatymas tada tada numatė, kad valstybinės signataro rentos dydis yra 50 procentų Seimo nario pareiginės algos per mėnesį.

Rimanto Dovydėno pieš.

Visą straipsnį skaityk paspaudęs antraštę!

 

 

AR ĮVEIKS KRIZĘ "LIETUVOS PROFSĄJUNGOS"?

2009-08-31

Tokio pavadinimo "Lietuvos profsąjungų" redaktorių atsisveikinimo laiškas 2009 08 31 buvo paskelbtas laikraštyje, kai po ne vienerius metus trukusio LPSK administracijos  finansinio ir psichologinio spaudimo laikraščio redakcijai konfederacijos vadovas Artūras Černiauskas galų gale LPSK valdybos posėdyje pasakė 'triuškinamą" kalbą, palydėtą ultimatumo "laikraštis turi šokti pagal LPSK dūdelę". Po jos buvo priversti atsistatydinti abu "Lietuvos profsąjungų" redaktoriai.

Kadangi ši krizė beveik sutapo su artėjančiu laikraščio leidimo 15-mečiu, straipsnyje apžvelgiama ir trumpa "Lietuvos profsąjungų" tapimo iš LPSC (Lietuvos profesinių sąjungų centro) informacinio biuletenio prenumeruojamu savarankiškos VšĮ leidžiamu profsąjungų laikraščiu.

Protestuojant įtakingoms profsąjungoms (AB "Mažeikų nafta" ir kitoms) leidinys  vis dėlto dar nebuvo likviduotas, juo labiau kad  LPSK vadovai pasiekė tikslą - atstatydino nepaklusnų laikraščio ir VšĮ vadovą ir perėmė į savo rankas VšĮ administravimą.

Nuotraukoje: laikraščio vyr. redaktorius J.S.Stepšys ir  vyr. redaktoriaus pavaduotoja R. Motiejūnaitė Pekkinen priima Suomijos žurnalistų delegaciją.

Viešą redaktorių laišką skaityti paspaudus antraštę!

 

KAM TARNAUJA FNTT? (1)

2009-08-13

Dėl mokyklos išlikimo kovojanti Zarasų rajono Baibių pagrindinės mokyklos bendruomenė išplatino viešą pareiškimą dėl Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) pradėto ikiteisminio tyrimo kaltinant mokyklos direktorių lėšų iššvaistymu.

Išreikšdami pasitikėjimą mokyklos vadovu mokyklos bendruomenė chronologiškai išdėsto įvykių eigą ir klausia, ar šis atvejis tikrai yra FNTT lygmens.

Pareiškimas, pasirašytas mokyklos tarybos pirmininko Viktoro Juozėno (nuotr.), adresuotas Prezidentei Daliai Grybauskaitei, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetams, švietimo ir mokslo ministrui, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai.

Visą pareiškimo tekstą skaitykite paspaudę antraštę!

 

POVILAS GYLYS: KAI NEŽINAI, KUR EINI, TEN IR PATENKI

2009-05-30

Tokio pavadinimo knygą - 60-ties esė rinkinį - išleido Vilniaus Universiteto leidykla. Jos autorius - ekonomistas Vilniaus universiteto profesorius P.Gylys neseniai surengė knygos pristatymą ES informavimo centre.  Originalios, polemiškos ir - pabrėšime - nekonformistinės knygos pasirodymą sveikino būrys politikų bei P.Gylio bendraminčių - pradedant J.V. Paleckiu bei Č.Juršėnu baigiant profsąjungų atstovais.

LP, knygos autoriui maloniai sutikus, parengė straipsnį pagal P.Gylio kalbos pristatant knygą stenogramą.

Skaitykite  straipsnį paspaudę antraštę!

 

JUODAI BALTAS LYDERIO PORTRETAS (1)

2009-04-30

Balandžio 22 d. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas humanitarinių
mokslų daktaras, docentas Aleksas Bružas draugų ir artimųjų būryje paminėjo savo 60-metį.

Pagrindiniam savo gyvenimo darbui - pedagogų interesų gynybai - Jubiliatas tarnauja jau beveik du dešimtmečius. Ta proga "Lietuvos profsąjungose" buvo publikuota Juozo Stepono apybraiža, pavadinta "Sunkaus charakterio pašaukimas".

Skaityti straipsnį - paspaudus antraštę!

 

BRONISLOVO LUBIO 2009 04 20 INTERVIU „LIETUVOS PROFSĄJUNGOMS“

2009-04-20

KRIZĖ TURĖTŲ VISUS SUARTINTI,-
IR TAUTĄ, IR POLITIKUS

 

Bronislovas Lubys – žymus verslininkas, pramonininkas, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Akto Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo signataras. Nuo 1993 metų – didžiausios asocijuotos verslo struktūros – Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas.
B.Lubys buvo LR Ministras pirmininkas. Šiuo metu – koncerno Achemos grupė vadovas ir pagrindinis akcininkas.


LPK prezidentas sutiko duoti išskirtinį interviu "Lietuvos profsąjungoms".

Kalbėjosi Ramunė Motiejūnaitė Pekkinen.

Interviu tekstas - paspaudus antraštę.

 

PROBLEMOS IR PRIORITETAI

2009-03-05

Vasario 19 d.  įvyko Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK)  tarybos posėdis. Kaip įprasta, pirmajame metų posėdyje aptariamos bei patvirtintos pagrindinės šių metų LPSK veiklos kryptys. Jas pristatė ir iškilusias problemas aptarė LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas.

Nori išsamiau - spausk antraštę!

 

KO VIS DĖLTO SIEKIAMA ŠIA MOKESČIŲ REFORMA?

2009-01-09

Vyriausybės planas pristatytas kaip antikrizinis, - pastebėjo prof. Povilas Gylys (pokalbis vyko gruodžio 15 d.- red.). - Tačiau įsigilinus gali susidaryti įspūdis, kad nemažu mastu planas yra ir prokrizinis: kai kurie dalykai gali ne pagerinti šiandieninę ekonominę situaciją, o, priešingai, – ją pabloginti.
Visą pokalbį skaitykite paspaudę antraštę!

 
AutomobiliuDALYS24.lt

Sprendimas: PromoLink