gegužį gavome 30 € Jūsų paramos
ŽVILGSNIS Į TAI, KAS ŠALIES ŽINIASKLAIDOJE DAŽNIAUSIAI LIEKA ŠEŠĖLYJE!
Naujienų paieška:    

Naujienos

PAMINĖTA TARPTAUTINĖ DARBO DIENA

2012-05-01

2012 m. Gegužės Pirmosios šventė sostinėje praėjo beveik be profesinių sąjungų balso. Tiesa, Socialdemokratų partijos (LSDP) surengtų eitynių Vilniuje kulminacijoje greta partijos pirmininko Algirdo Butkevičiaus gavo pakalbėti ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Artūras Černiauskas (beje, kandidatuojantis socdemų sąraše Seimo rinkimuose), tačiau pačioje demonstracijoje profsąjungoms atstovavo tik saujelė atstovų.

Vėliau, revoliucinių dainų Internacionalas, Avanti popolo lydimi, ta pačia gatve pražygiavo Algirdo Paleckio vadovaujamas negausus Socialistinio liaudies fronto demonstrantų būrys. Judėjimas „Užimk Vilnių“ Petro Cvirkos skverelyje surengė "generalinę asamblėją", o „Naujoji kairė 95” prie Franko Zappos paminklo paminėjo NK95 manifesto paskelbimo penkmetį.

 

Pusę dešimtos nuo Seimo startavusi socialdemokratų eisena atrodė gana įspūdingai, priminė artėjančius rinkimus, kai kurių rajonų atstovai nešė kandidatų į Seimą portretus.


Energingam  žygio maršui vedant monotoniškai raudonai apiformintas šalies miestų ir rajonų socdemų skyrių delegacijas,  džiugūs, optimistiški demonstrantų veidai bylojo, kad jie jaučiasi jau beveik valdančiąja partija. O transparantai žadėjo, kad socialdemokratai sugrąžins A. Kubiliaus į emigraciją išvarytus Lietuvos žmones, deklaravo, kad šiai partijai pirmiausia rūpi žmogus, kad LSDP vertybė - darbo žmonių solidarumas... Žmogaus "akcentu" tapo ir eisenos priekyje išrikiuota motinų su vežimėliais greta.

 

Raudonos socialdemokratų atributikos fone baltais ir mėlynais balionais  bandė išsiskirti keliasdešimt LPSK žmonių. Padrikai ir nedrąsiai kolonos pabaigoje žygiavo keliolika oranžinių LPS „Solidarumas“  atstovų.

 

Trumpam stabtelėję Vinco Kudirkos aikštėje, kur pakalbėjo LSDP ir LPSK pirmininkai, eisenos dalyviai išsiskirstė, nusiteikę vėl susitikti pavakare prie Baltojo tilto koncerte, kur buvo minimas ir LPSK įsteigimo dešimtmetis.

 

Beveik po dviejų valandų Seimo prieigose į eiseną rikiavosi Socialistinio liaudies fronto žmonės. Raudonų vėliavų fone kolonos priekyje buvo nešama Trispalvė, plakatai "Ne oligarchų valstybei!" ir "Lietuvos darbo žmonės, vienykitės!". Retoms frontininkų gretoms (tarp daugumos pagyvenusiųjų buvo nemaža ir jaunų žmonių) lėtai žygiuojant pakaitom  su revoliucine muzika skambėjo  Fronto lyderio įgarsinti reikalavimai: atsisakyti sąjungos su NATO, atšaukti iš Afganistano Lietuvos karius,  paleisti Seimą, įvesti 6 val. darbo dieną, dešiniesiems: nekišti nagų prie Darbo kodekso! Be to, transparantai deklaravo amžiną priešpriešą tarp Darbo ir Kapitalo.


Netoli Vyriausybės eisenos monotoniją pertraukė Lietuvos anarchistų akcija. Bandydami perrėkti garsią muziką keletas žmonių apšaukė frontininkus Stalino pasekėjais, reiškė pretenziją į Če Gevarą, kurio  portretą tarp transparantų nešė frontininkai. Tačiau isteriškas anarchistų  išpuolis policininkų buvo sustabdytas.


Kol V. Kudirkos aikštėje vyko Fronto mitingas, Petro Cvirkos skvere jau rinkosi tie, kurie atsiliepė į judėjimo „Okupuok Vilnių“ kvietimą atvykti  į "generalinę asamblėją". Būrelis žolėje susėdusių dviratininkų - "okupantų" diskutavo apie tikrąją savivaldą, tiesioginę demokratiją, solidarumą su išnaudojamais darbuotojais, viešąsias erdves ir galimybes jose būti, aptartos jau vykdytos akcijos bei planuotos naujos. Diskusijai toną davė žinomas kairysis internautas Vitalijus Balkus, anarchistų lyderis Darius Pocevičius.

 

Netrukus visiškai šalia Petro Cvirkos aikštės startavo „Naujosios kairės 95“ manifesto penkmečio paminėjimas. Čia kalbėjo filosofijos profesorius Andrius Bielskis, kritinės minties instituto DEMOS kūrybos direktorė (beje, ir galima kandidatė į LR Seimą) Jolanta Bielskienė, laisvasis žurnalistas Donatas Paulauskas, filosofė Nida Vasiliauskaitė, muzikantas Tomas Šileika. Paskaityta pesimistinių L.Skabeikos eilių  ir modernistinių   pasažų iš P.Cvirkos eilių rinkinio "Pirmosios mišios". 


Daugelis kalbėjusiųjų pasidžiaugė, jog  per penkerius NK95 veiklos metus Lietuvoje įvyko  gana pozityvių socialinės psichologijos poslinkių, į kairumą nebežvelgiama "paranojiškai",  aiškiau į kairę ir dešinę pasiskirsto ir politinės jėgos. Tame kontekste paminėjusi profesines sąjungas  J. Bielskienė pastebėjo, jog vienos profsąjungos tapo dar kovingesnės, kitos - dar labiau „pagelto“.Ir šiaip palyginti gausų NK95 intelektualų sambūrį papildė nemaža anarchistų, atokiau išsirikiavusio ir renginį stebinčių paauglių bei jaunų šeimų su vaikais (ž. mobifoto reportažą).

 

PN inf. 
Komentarai (7)
Vardas: El. paštas:
atgal


AutomobiliuDALYS24.lt

Sprendimas: PromoLink